transistorradiootje voor de nieuwste top hits volgens Radio Luxemburg of Veronica. Een meisje uit de buurt bezat zo'n transis tor en droeg trots de luistervergunning bij zich, die bij gebruik op straat 'altijd' ge toond moest kunnen worden. Door haar radiootje werden sommige tophits voor mij al vroeg onsterfelijk: 'I'm gonna knock on your door', 'There goes my heart again', 'I can't stop loving you', 'Little ship', 'Mexico' en nog veel meer. Naast Stok was de 'moderne' winkelpui van bloemenwinkel Dagelinckx. In die gevel waren brokken natuursteen ver werkt. In de etalage zag je luxe fleurige bloemstukjes in kleine siervaasjes. De dik ke meneer van de winkel, die mij alleen groette als ik met mijn vader liep, kon je vaak de 'onbewaakte' kruising, richting Keersluis, op zien 'scheuren'in zijn BMW. Steken we een beetje schuin over, dan had je daar, met een portiek, Schoenmaker Hintzen. Onze hak-, zool- en zelfs school tasreparaties werden in deze zaak ver richt. Met een geel vetkrijt markeerde Hintzen de te repareren zones. Bij afgifte van je schoenen stopte hij er een bruin kaartje bij. Een duplicaat van het kaartje moest bij afhalen worden overgelegd. Me vrouw Hintzen hielp ook in de winkel. De werkplaats bevond zich achter de winkel en Hintzen had een knecht in dienst. In het winkeltje van Zuivelhandel Poppe op de hoek van de 'Verkuijl' kocht ik wel komijnekaas. Of jonge kaas, gesneden in grote plakken. Thuis spraken we van Poppe-kaas. ('Wat voor kaas?' 'Poppe- kaas!'). De oude heer Willem Poppe had in het verzet gezeten en was nu wethouder. De winkel werd schijnbaar alleen gerund door een winkelmeisje. Om de hoek bij Poppe verzamelden de melkboeren van Vlissingen zich met hun elektro-karretjes of (gemotoriseerde) bakfietsen. Zij kregen per vrachtauto producten aangeleverd van uit de Middelburgse melkfabriek. Er heer ste daar een continu gerammel van flessen in ijzeren kratten, die vijfhoog opgestapeld met behulp van steekkarretjes werden geordend. De melkbussen en melktanks voor de losse melk werden in ruim water met borstels op straat gereinigd. Straal voor gek De Verkuijl Quakkelaarstraat steken we over naar Groente- en Fruitwinkel De Rijke. Er was ook een verkooppunt in de Van der Manderestraat, de groentehal. Daar bediende de behulpzame Lieven Min- derhoud. Met name voor mijn oma, en als Lieven met vakantie was, kwam ik in de hoofdvestiging aan de Scheldestraat voor de sla, de geschrapte aardappeltjes en de worteltjes. In de winkel en in de groente hal werd machinaal geschrapt. Een zoon van De Rijke, die in de winkel werkte, ver ongelukte met zijn DKW op de oude Rijksweg 58, op het viaduct nabij Goes. Nog altijd denk ik aan Rinus, als ik Goes via de oude Rijksweg nader. Dan had je, bij de bushalte van de Stoom tram Walcheren, dameskapper Corbeel. 'Coiffures' luidde het gevelopschrift. En Schoenwinkel Roelse, een 'echte' Vlissing- se zaak, kwam middenjaren zestig vanuit 'de stad' naar de Scheldestraat, maar wij kochten aanvankelijk bij Van Kampen op de Oude Markt. Wat verder had je Taxibedrijf Kloet. Als de baas, grijs golvend haar (een keurige heer in dito pak) lachte, zag je een met goud gevuld gebit. Zijn glimmende Amerikaan se sleeën stonden in en om de garage met Mobilpomp, of in de Bouwen Ewoutstraat geparkeerd. M.J. Kloet reed ook trouwerij en en begrafenissen. Dan Bloemenhuis Adriaanse, de winkel van de heer en me vrouw Klaas Adriaanse. Klaas drumde in zijn vrije tijd bij tal van Vlissingse orkes ten, combo's en duo's. Nog wat namen: Bakker Groenouwe, meu belwinkelier Van Belle (nog zonder zijn Zonen) en herenkapper P. van der Hof. Bij Van der Hof werd ik geknipt. Tijdens het wachten las ik daar de Panorama, de Revue of De Lach. Met foto's van wulpse vrouwen en verder vooral gevuld met 'moppen'. Lang haar was mode. Maar Piet van der Hof liet zich er niets aan gelegen liggen je met een zo kort mogelijk geknipt bolletje de straat op te sturen, conform een afspraak met je vader. Terug naar huis lopend, spiegelde je je in de etalages om vervolgens vast te stellen dat je minstens de eerstkomende drie weken 'straal voor gek' liep. In de kapsalon herinner ik me nog de zilverkleurige verstuivers met brui ne of oranje knijpbal, waarmee een geurtje werd uitgedeeld na de knipbeurt. Je zou er wel eens stiekem in hebben willen knij pen. Je kon er ook onbreekbare zakkam- men kopen en scheerspullen van het merk Old Spice. 'Onbreekbaar'vond ik altijd een fantasievol woord: wauw, onbreekbaar! 12 Den Spiegel, oktober 2000

Den Spiegel | 2000 | | pagina 14