'Boomrijke, brede winkelstraat met ruime stoepen': de Scheldestraat ter hoogte van de Kasteelstraat in 1964 met rechts Apotheek Engering. (fotoarchief PZC) Ook herinner ik me een hoge ronde ijzeren bus, waar van boven een sliert watten uit een gat stak. Bestemd voor een bloedstel- ping bij het scheren? Soms had kapper Van der Hof hulp van Jos. Die zag je 's zomers als ober werken bij Hotel Britan nia, of je zag hem zwemmen bij het Bad- strand in een ouderwets zwart zwempak. Bij Van der Hof bestond een fooienpot voor Jos. Werd Jos 'getipt' met klinkende munt, dan riep Van der Hof: "Jos!" En dan boog Jos als een knipmes vereerd en sprak "Dank u wel, meneer!" Frites met Buddy Holly Bij Sporthuis Smit kon het door de MULO verplicht gestelde gymnastiektenue be trokken worden, maar mijn moeder naai de zelf wel een witte bies op een blauwe korte broek. En gymschoenen kocht ik bij V&D. Dan de textielwinkel van de Gezusters Labruyère. Eén der gezusters is 108 ge worden. De winkel werd overigens gerund door mevrouw Huser. De ambachtelijke frituur van het echtpaar Meijers bezat een jukebox, waarin een orkestje mechanische apen naar hartelust musiceerde. Als je tenminste een 'plaatje draaide'. Je had er van Freddy Quinn, Conny Froboess, Cliff Richard, Elvis Presley en zo meer. Voor herenmode had je Knuyt. Hielp een jonge Hans Knuyt al niet in de winkel van zijn vader? Nog een herenmodezaak, die van kleermaker T.M. de Looff. Op de hoek van de Kasteelstraat had je Apotheek Engering aan de ene kant; er tegenover Bakkerij Van den Ameele (later Van de Sande). Op de hoek van de Lam- brechtsenstraat (na 1966: de Nicolaes Honighstraat) was nog het sigarenwinkel tje van mevrouw en meneer Boucherie, waar ik voor mijn opa geregeld een pakje Orcam met rode Rizla-x betrok. Ook daar ontmoette ik aardige mensen. De woning van de familie Boucherie was in de winkel achter een donker gordijn verstopt. Verderop in de Scheldestraat had je het Modehuis Filius, de dameskledingzaak van wethouder I.A. Filius en de Frituur van het echtpaar Kloet. Bij Kloet, wit jas je, bakkersbroek en altijd getooid met een witte baret, stond ook een jukebox. Je kocht er frites in een puntzakje voor 15 cent. Mayonaise naar keuze: 5 cent of 10 cent voor een dubbele portie. Meestal nam ik geen mayonaise, want dan kon ik voor het dubbeltje een plaatje draaien. Den Spiegel, oktober 2000 13

Den Spiegel | 2000 | | pagina 15