Buddy Holly met 'Brown-eyed handsome man' was mijn favoriet. Mevrouw Kloet hielp in de zaak en soms ook de dochter. Zij was toen nog net een teenager met zwart rechthoekig 'modern' brilmontuurtje en opgestoken haar. Over vakkleding gesproken: je had de vak kledingzaak van JaFiTex, J.A. Filius Tex tiel. Daar kon je manchesterpakken en andere werkkleding kopen. De eerste vrije- tijdsoverhemden, door ons weekend-shirts genoemd, zijn volgens mij daar 'ingevlo gen'. Dat was wat, zo'n vrije zaterdag vroeg ineens om andere kleding! Meneer Filius werkte daarnaast bij de 'fitting' (Vitrite) in Middelburg. Vooral mevrouw deed de winkel. In 1966 huurde ik voor de drummer van mijn eerste bandje voor vijf guldens het drumstel van de oudste zoon van Jafïtex. Veel later hoorde ik dat ik toen de vroegere drumketels van de legen darische Klaas Adriaanse had gehuurd. Koop bij de man.... Verder liep je eigenlijk niet. Bij de houten bloemenkiosk van kwekerij A. Lingier/Van der Lee, op de hoek met de Glacisstraat, stak ik, als ik richting de stad ging, vaak schuin over. Op dat laatste stukje van de Scheldestraat zat een soort fietsengroot- handel annex kinderwagenwinkel, van Van Gilst, nog een Sperwer-kruidenier en een nevenvestiging van Slijterij Goetheer uit de Walstraat. Aan de overkant had je, op de hoek met de Aagje Dekenstraat, de elektriciteitscentrale van De Schelde. Als je de Scheldestraat terugliep, kwam je bij de kale Kapper Roos en bij Juwelier/ horlogier De Voogd, later Kootwijk. Mijn eerste horloge kreeg ik van mijn tante op mijn vijftiende verjaardag. Een Zentra. Dat werd, voor haar vanzelfsprekend, ge kocht bij Kootwijk. In de radio- en televisiewinkel van A. Feenstra, hoek Kasteelstraat, werkte meneer Janssen als eerste monteur. De kreet 'Koop bij de man, die 't ook repareren kan!', waarmee hij nog adverteert, dateert uit die tijd. Meneer Janssen woonde naast ons en kwam ons altijd te hulp bij storin gen van elektrotechnische aard. Mijnheer Feenstra vond voor Vlissingen het restau reren van oude panden uit. De Vlissinger dankt de gerestaureerde oude en monu mentenpanden na de brute sanering van het gebied Noordstraat/Lange Zelke voor al aan hem. We steken over naar 'De Opbouw', de win kel van Verplanke. Daar kocht je servies goed en wat niet al, maar bijvoorbeeld ook schroeven en spijkers per stuk of per ons. Menigmaal stapte ik er binnen om voor mijn opa, met een voorbeeld op zak, een nakend tekort aan schroeven, spijkers of pluggen op te heffen. Er bijna naast, bij het echtpaar Kopmels, beiden met gebruind gelaat, kocht je de 'fijne' vleeswaren voor op de boterham. Bij Albert Heijn, de eerste supermarkt van Vlissingen, haalde je later die fijne vlees waren. Ik herinner mij de casselerrib, maar ook de eerste vacuüm verpakte kaas en nieuwe margarines als Bona, in het kuipje. Door naar Drogisterij Roelse, met eraan verbonden, in de Clijverstraat, een hulp postkantoor. Het donkere interieur van de drogisterij ademde een sfeer van zonne brandcrème. Pienter pookje Naast de groenten- en fruitzaak van de broers Bosschaart bevond zich Inti/Archi, de moderne meubelwinkel van Jacq. Altena. Altena droeg lichte pakken en altijd keu rig een vlinderdas. Hij woonde met zijn gezin, zoals bijna alle winkeliers in die tijd, boven de winkel. Naast zijn door moderniteit uitblinkende etalage, herin ner ik me dat hij reclame maakte voor het merk Ploegstoffen. Op de hoek met de Bouwen Ewoutstraat was aan de ene kant de Co-öp, de 'Coop. Vereen. Eigen Hulp' (de woorden zijn nog te lezen op de gevel) met 'socialistische' levensmiddelen, en kruidenier W. de Munck, voor de overige 'gewone' mensen aan de andere kant. Voor een dubbeltje draaide ik in zijn portiek een rolletje drop of peper munt uit de rode, rechthoekige Faamauto- maat. We lopen door naar de glas, verf- en behangwinkel van het echtpaar L. Cupido. Daar kon je bijvoorbeeld plaktafels huren. Als er veel behangen moest worden huur den we zo'n tafel, voor kleinere behang- klussen vielen we gewoon terug op de aan twee kanten uitgetrokken eettafel. Vrien delijke mensen, die van Cupido. Er zal wel zoiets als een plaktafelverblijfplaatsadmi- nistratie bestaan hebben, denk ik ineens. Bij de motorzaak van De Pree herinner ik me een tamelijk chaotische uitstalling van tweewielers met hulpmotor op het pleintje ter hoogte van de andere bushalte. Ik loop 14 Den Spiegel, oktober 2000

Den Spiegel | 2000 | | pagina 16