langs Dagelinckx, Stok, De Gruijter en Van den Driest terug naar mijn huis van toen, vóór Bakkerij Van de Kop (wat een heerlijk melkbrood kocht je daar!) en Sla gerij Markusse, op de hoek met de Rochus- senstraat. Daar kocht ik heel wat verse worst, doorregen runderlappen en gehakt half om half met, gratis bijgeleverd, het zakje kruiden. Op de hoek met de Singel bevond zich nog de groothandel in accu's van Deutekom. Op de stoep stonden wel eens van die grote flessen van het accuzuur, die je later wel opgefleurd zag met cactussen. Aan de overkant in de Verlengde Schelde straat was het Touringcarbedrijf van de Gebrs. Van Fraassen Zonen, tevens Lan cia en Dafdealer. De eerste Dafjes, zonder versnelling maar met 'pienter pookje', had ik er eind jaren vijftig al binnen zien rol len. Met het pookje kon je voor- of achter uit. Meer kanten hoefde je immers niet op. Een Daf Variomatic kostte zo'n vierdui zend gulden. Vanuit onze bovenwoning keek ik zó de showroom in. Voor een Wiener IJsrevue of Holiday on Ice met schaatsster Joan Haanappel of voor willekeurige dagtrips per luxe tou ringcar, werd voor dag en dauw, voor ons huis ingestapt, terwijl de diesels alvast warm draaiden. Mijn ouders werden wak ker van de draaiende motoren en van de drukpratende busreizigers. Na thuiskomst werden de bussen gewassen met een bezem aan een lange waterslang. Zo zag het winkelbestand van de Schelde straat er uit. Het lukt me niet vaak om er nu te lopen zonder terug te denken aan deze winkels, mensen en kleine gebeurte nissen. Daarom is het nu maar eens opge schreven. Hoe de Walstraat er uitzag zou ik niet weten. Daar woonde ik immers niet! Wel kende ik winkels als Ijzerhandel Prins, De Gouden Nagel, de Kledingmagazijnen Duym, Hollaers en Bischoff. Verder de Hefa, ook Meermantextiel, Boekhandel Goetheer, enzovoorts. Weet u nog waar Bakker Roelse een winkel had? Als er thuis visite kwam, mocht ik daar om een half pond roomboterkoekjes... Naschrift: Hoewel de juistheid van de win kelvolgorde is nagestreefd, sluit ik een over het hoofd gezien verschil met de werkelijke situatie niet uit. Voor het 'even bijpraten op een winderige namiddag' bedank ik Schoenhandelaar Dick Roelse. 'De eerste Dafjes had ik er eind jaren vijftig al binnen zien rollen': het garage- en busbedrijf van de Gebrs. Van Fraassen Zonen in de Verlengde Scheldestraat met links Reisbureau De Pelikaan. fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) Den Spiegel, oktober 2000 15

Den Spiegel | 2000 | | pagina 17