Den Spiegel, oktober 2000 17 Dave Berry Met weemoed kunnen sommige oudere jongeren uit Vlissingen nog verhalen van de mogelijkheden die er waren in het toen zo swingende Vlissingen. Ook Andre Prins van La Gave heeft op zolder nog de plak boeken vol jeugdsentiment. In dancing La Cave op de Nieuwendijk speelden de groe pen die op dat moment in de smaak vielen bij de jongeren, die in die tijd vaak werden aangeduid als nozems en beatniks. Rob de Nijs, The Outsiders, Rene and his Alli gators, The Motions, Peter en zijn Rockets, naam DOP werd gekozen omdat het Vlis- singse gemeentewapen een fles is waarop een dop ontbreekt. In tegenstelling tot de rivaliserende vetkuiven waren de DOP- jongeren mobiel aanwezig met hun Puch of Tomosbromfïetsen met het liefst een zo hoog mogelijk stuur. In de volksmond wer den zij artistiekelingen genoemd. "We waren beslist niet agressief. We vulden onze tijd met het luisteren naar muziek en hingen wat bij elkaar aldus Fred Smit, DOP-lid van het eerste uur. "Af en toe wer den uitstapjes per brommer gemaakt naar Amsterdam of Den Haag, destijds plaatsen waar de jongerencultuur nog prominenter aanwezig was." In eerste instantie groepeerden de verschillende jongeren zich vooral op straat en in de amusementshal Sportland op de Vlissingse Nieu wendijk. Uiteindelijk kregen de DOP-leden hun eigen soos/clubhuis in de Sarazijnstraat in Vlissingen. Officieel moest je lid zijn van de soos, maar dat was meer om enig overzicht te houden wie er zoal in het pand kwamen. De DOP-socië- teit had zo'n vijftig leden. De door Fred Smit bewaarde plakboeken ademen een sfeer van onbezorgd heid uit: muziek, het lezen van de Hitweek en vooral gezamenlijk veel plezier maken... Maar natuurlijk ook ageren tegen de ge vestigde orde. De DOP organiseerde een heuse protestmars door Vlissingen tegen de wapenschouw Paraat een soort militaire manifestatie die in mei 1967 in Vlissingen werd gehouden. Het was de tijd van de oorlog in Vietnam en peace stond ook bij de leden van de DOP in een hoog vaandel. De DOP organiseerde een protestmars in Vlissingen tegen de wapenschouw Paraat, mei 1967 (collectie Fred Smit) Optreden van de Engelse beat-group The Fortunes op 17juni in 1966 in La Cave op de Nieuwendijk fotoarchief PZC) maar ook buitenlandse acts als The For tunes, The Scorpions en zelfs Bill Haley His Comets speelden in La Cave. Maar de meest prominente herinnering voor Prins blijft het legendarische optreden van de Engelse superster uit die tijd Dave Berry. Op het toppunt van zijn roem, op 7 febru ari 1966 toen hij met drie platen in de hit parade stond, trad hij op in La Cave. Een gedenkwaardig concert al was het alleen al vanwege het feit dat drommen tieners de weg zodanig hadden versperd dat de zanger de dancing/nachtclub niet binnen kon komen. De zanger moest via de achter ingang van het aangrenzende Sporthuis Olympia door het huis van de eigenaar naar boven, daarna door een zolderraam via het dak naar de achterplaats van La Cave. Daar moest hij klimmend door een ingeslagen w.c. raampje de dancing wor den binnengebracht."Tussen dat raam zat nog een steunbalk die we er uit hebben moeten zagen anders kon hij niet naar binnen", herinnert Prins zich.

Den Spiegel | 2000 | | pagina 19