Een tuin vol ellende Wilbert Weber Vlak voor de bouwvakvakantie is de bouw van het Lampsinshuis offïciëel gestart met de onthulling van een groot, voor de gevel geplaatst bouwbord. De werkelijke bouw begon pas na de vakantie met het afgraven van de achter tuin van het Lampsinshuis. Volgens grond metingen was de bovenste laag grond licht vervuild, wat vrij normaal is in oude bin nensteden. Daarom moest de bovenlaag verwijderd worden om deze later weer aan te vullen. De gedachte was dat de achtertuin ook in de tijd van Lampsins als tuin gebruikt werd. Wij verwachtten dan ook weinig anders in de bodem te vinden dan tuin grond. Het sloopbedrijf Sturm en Dekker, verantwoordelijk voor het afgraven van de grond, startte in de uiterste hoek van de achtertuin en stootte al vrij snel op muur- resten (foto 1). Daarmee begon de ellende. Alle historische theorieën over het gebied rondom het Lampsinshuis konden over boord worden gezet. Onder de tuin bleken meerdere woningen te hebben gelegen en niet bepaald kleine woningen. Bij het uit graven kwam al snel een twee meter brede achterwand van een haard van een woning tevoorschijn; een uitzonderlijk groot for maat (foto 2). Verder gravend bleek de woning voorzien te zijn geweest van blau we tegels, gemaakt tussen 1700 en 1750. Deze tegels zijn minimaal een halve eeuw later aangebracht dan het Lampsinshuis is opgeleverd. Lampsins had dus helemaal geen achtertuin. Onder de plavuizenvloer lag nog een vloertje met een plint, die was afgezet met vrije luxe tegels uit circa 1620-1640. Deze kelder was nog maar het begin. Naast deze woning zijn resten gevonden van nog meer van dergelijke woningen met kelders, beerputten en een groot aantal waterputten. Hierdoor ontstaat wel een beetje vertraging, wat hogere kosten met zich mee brengt. Dat stukje extra financiële 'ellende' wordt samen met het bestuur van de Stichting Mari tiem Museum Zeeland wel weer recht gestreken. Wat resteert is een hoop informatie over de vroege geschiedenis van Vlissingen. Al deze gegevens worden nu verzameld en moeten nog ingetekend worden. Samen met onder andere Ronald den Broeder kan ik gaan nadenken wat al deze muren en fundamenten voor de geschiedenis van Vlissingen betekenen. Mogelijk zal in de volgende Spiegel al een nieuwe theorie aan u voorgelegd kunnen worden. Foto 1 (Stedelijk Museum Vlissingen) 22 Den Spiegel, oktober 2000

Den Spiegel | 2000 | | pagina 24