via Hedenesse een progressief Hervormde levensstijl naar het naoorlogse Vlissingen brachten. Het Havendorp In de laatste maanden van de Tweede Wereldoorlog werden veel Vlissingers bui ten de stad ondergebracht, veelal in West- Brabant. Na de bevrijding waren er nood voorzieningen nodig, omdat de zwaar gehavende huizen niet direct hersteld kon den worden. Er werden noodwoningen neergezet op de Singel, de Paul Kruger- straat en de Bilderdijklaan. Het grootste complex noodwoningen echter stond op de kop van de buitenhaven en werd aange duid als Het Havendorp. Door de Hervormde Gemeente werd daar in 1949 het jeugdwerk gestart in een oude verhuiswagen, die eerder gebruikt was als directiekeet bij de droogmaking van Wal cheren. De verhuiswagen, geplaatst naast het kerkcentrum annex kleuterschool De Zonnebloem, bood plaats aan diverse cate chese groepen. Ook met hobbyclubs, meis jes en jongens gescheiden, en met spelen als sjoelen, schaken en dammen, werd geprobeerd de kerkelijke jeugd van de straat te houden. Een paar enthousiaste ouderen hadden de leiding. Zij rekruteerden assistentie bij de zondagschool. De Hervormde meisjes en jongens werden op 12-jarige leeftijd geacht de zondagsschool te verlaten na ontvangst van de traditionele Bijbel. Als zondags schoolverlater was ik toen apetrots dat ik als assistent iets voor de jeugd kon gaan betekenen. Een verhuiswagen in het Havendorp diende onderkomen voor het Hervormde jeugdwerk, (particuliere collectie) Het figuurzagen was op die jeugdclubs bij de jongens een hoofdbezigheid. Triplex, driedubbel gelaagd hout, was te betalen en het gebroken zaagje kon, met de ouderlijke inventiviteit, best nog wel gebruikt wor den. Bij het zagen, schuren en verven kon den de allerkleinsten wel wat steun gebruiken. Er kwamen heel wat 'nuttige' voorwerpen tot stand. Boekensteunen, kinderkapstokjes, wandversieringen en opzetfïguurtjes werden trots naar huis gedragen. Zelfs de gevorderde figuurzager leverde soms een meesterwerk. Ik herin ner me de zeskantige lampenkap, waar een hele winter aan gewerkt werd. Bij de meisjes lagen de bezigheden meer op het terrein van de 'nuttige handwer ken'. Het breien of haken van een eierwar- mer was voor beginners. De gevorderde schiep met kleurige lapjes een wandver siering of maakte een lappen knuffel. Door het scheiden van meisjes en jongens lokte ook het avontuur. Wat was er span nender dan om als jongen 's avonds onder de keet te kruipen als de meiden een club avond hadden, daar allerlei geluiden te maken totdat er hoog gegil vanachter de houten wanden opklonk? Wel op tijd weg wezen natuurlijk, want de leiding was toch geducht en het respect voor gezag groot. Enige jaren later werden de activiteiten verplaatst naar een stenen noodwoning in Het Havendorp. De Noorderkapel en Instuif De Sloep In Vlissingen werden huizen weer bewoon baar en omdat er ook nieuwbouw was, ont stond een herschikking van de bevolking. Havendorpers trokken naai de stad. Vanuit het kerkelijk jeugdwerk op het Havendorp ontstonden in 1951 in Wlis- singen-Noord' de eerste acti viteiten in de Noorderkapel, de houten noodkerk op de hoek van de Hogeweg-Bone- dijkestraat. Toen deze kapel in 1955 ver dween na opening van de Johanneskerk, werd er ach ter de nieuwe kerk voor het kinderclubwerk een houten in 1949 als barak, De Sloep, geplaatst. Het werk voor de oudere jeugd, dat Instuif De Sloep Den Spiegel, oktober 2000 5

Den Spiegel | 2000 | | pagina 7