De Johanneskerk met Het Anker (fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) jongeren te herbergen. Het Anker kon slechts inciden teel gebruikt worden, want de evenementen voor en van volwassenen hadden maar al te vaak voorrang. Bovendien kon er geen permanente sfeer gecreëerd worden. Na elk gebruik moest de opge bouwde gezelligheid met gedempt licht, verlaagd pla fond en de andere opstelling van tafels en stoelen, weer hersteld worden. De roep om een eigen ruimte had al geklonken vanaf 1960. Na zeven jaar werd dit realiteit. Toen door de stadssanering in 1967 het Hervormde verenigingsge bouw aan de Noordstraat onteigend werd, bleek de Stichting Hervormde Jeugdge- bouwen bereid om de opbrengst - 55.000,00 - voor nieuwbouw aan te wenden. Omdat voor de bouw een ton nodig was, moest het resterende bedrag geleend worden. De Walk-Inn Voor 100.000,00 werd in 1967 in de Minister Lelystraat een nieuw jeugdcen trum gebouwd. Er was een zaal van 15.50 bij 10.50 meter, die door een vouwwand in tweeën gesplitst kon worden. Ook was er een keuken/knutselruimte, een hobbyzol der en een gang met toiletblokken. Zowel het kinderclubwerk, als de soos- en in- stuifavonden voor de jeugd vanaf dertien jaar konden hier ondergebracht worden. Voor de inventaris was 10.000,00 nodig. Dat werd door een ludieke actie bijeen gebracht. Aangemoedigd door een deftig comité van aanbe veling brachten honderden mensen het geld bijeen. Ze vulden een bon in, waarop geld gegeven kon worden voor bijvoorbeeld een hamer 2,50), een grammofoon plaat 4,25), een meter gor dijnstof 4,50) of een stoel 30,00). Ook vanuit het bedrijfsleven kwam er hulp. Vanaf het begin berustte het werk in dit nieuwe centrum op twee uitgangspunten: werd genoemd, vond vanaf 1963 een onderkomen in Het Anker, het kerkcen trum naast de nieuwe kerk. Voor de zater dagse instuif werd een wisselende pro grammering opgezet met film, toneel, cabaret en muziek, waarbij vooral muziek een hoofdrol vervulde. Ik kom daar op terug. Zo vormden, in de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw, 'het schip' de Johanneskerk, het ontmoetingscentrum Het Anker en de jeugdbarak De Sloep een geheel voor de kerkelijke activiteiten. De jeugdbarak De Sloep, overigens nu in gebruik bij een volkstuinvereniging aan de Gerbrandystraat, en ook Het Anker had den echter hun beperkingen. De beschik bare ruimte in de barak was te klein om wekelijks zo'n vierhonderd enthousiaste De Noorderkapel, de noodkerk en tijdelijk jeugdcentrum aan de Hogeweg in Vlissingen (fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) 6 Den Spiegel, oktober 2000

Den Spiegel | 2000 | | pagina 8