Museumnieuws Aafke Verdonk- Rodenhuis Primeur! Het best bewaarde geheim van het jaar 2000 is dat er eindelijk weer gedoken is op het wrak van 'tVliegent Hart. Het project was een samenwerkingsver band van het Ministerie van Financiën, het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen, Directie Domeinen. Als sponsor heeft het Oxford Maritime Trust een flinke bijdrage geleverd, dank zij Rex Cowan, die als Project Director optrad. Het team van duikers stond onder leiding van mevrouw Alex Hildred, conservator van het Mary Rose project en was ook ver sterkt met Ton van der Horst, conservator van het Scheepvaart Museum Amsterdam. (De Mary Rose was een schip dat in 1545 door de Franse vloot tot zinken is gebracht voor de Engelse kust. Met de Wasa behoort dit wrak tot de grootste maritieme projec ten.) Bij het duiken naar 'tVliegent Hart zijn enkele munten, wijnflessen, knopen en andere gebruiksvoorwerpen gevonden. Een opvallende vondst was een grote hoe veelheid bakstenen. Deze waren als lading aan boord voor de bouw van huizen in Oost-Indie. Omdat bij het duiken naar het wrak drie archeologen betrokken waren en het hele project goed gefinancierd werd, kan wor den vastgesteld dat de hele expeditie archeologisch zeer verantwoord is uitge voerd. Alle voorwerpen blijven museumbe- zit. Hobein Een bijzonder voorwerp is kortgeleden in het bezit gekomen van het museum. Het betreft hier een tabaksdoos die eigendom is geweest van Jacob Hobein, geboren in Den Haag in 1810 en overleden in Vlissin- gen in 1888. Zijn naam leeft in Vlissingen omdat hij tijdens de Belgische opstand op 19 maart 1831 onder hevig geweervuur de Nederlandse vlag weghaalde van een afge dreven en verlaten sloep, die op de Schelde bij Biervliet in handen van de vijand dreigde te vallen. Dit staaltje verrichtte hij zwemmend! Hij kreeg hiervoor de mili taire Willemsorde. De tabaksdoos die Jacob Hobein kreeg van de Rotterdamsche Vrijwillige Schutterij (foto Stedelijk Museum Vlissingen) Op wat er nog over is van de begraafplaats tegenover het Streekziekenhuis Walche ren is zijn grafmonument nog te vinden. De doos is een legaat van mevrouw J.H.E. Bos. Het werd na haar overlijden bij het museum bezorgd, samen met enkele kran tenartikelen uit de betreffende periode, o.a. de Haagsche Courant van 18 maart 1831 en enkele foto's. De tabaksdoos heeft een afbeelding van de heldendaad van Hobein, met het opschrift 'Op den 19e Maart 1831 God beschermt de Braven'. Binnen in het deksel staat: 'De Rotterdam sche Stedelijke Vrijwillige Schutterij aan den Dapperen Jacob Hobein voor zijn onverschrokken daad'. Lampsinshuis Vlak voor de bouwvakvakantie is de voor malige commissariswoning gesloopt. Een grote groep vrijwilligers had het gebouw al 'gestript' aan de binnenkant. Wij hebben u hierover al eerder bericht. Op 7 juli jl. is het officiële startsein voor de bouw gegeven door mevrouw Visser, adjunct directeur Rijksgebouwendienst. De heer Adan, voorzitter van de Stichting Maritiem Museum Zeeland, maakte be kend dat gedeputeerde De Kok die morgen namens het bestuur van de Provincie Zeeland een bedrag van 300.000,00 had toegezegd. 20 Den Spiegel, oktober 2000

Den Spiegel | 2000 | | pagina 22