Van hobbyclub, via instuif naar pop- en kleinkunstpodium: jeugdsociëteit Walk-Inn Jan Hintzen Eind dit jaar zal in de kelder van het nieuwe appartementencomplex op de hoek van de Bonedijkestraat Minister Lelystraat te Vlissingen de nieuwe WalkJnn soos van start gaan. Dit jongerencentrum ligt op een 'historische' plek, want ook de oorspronkelijke WalkJnn stond daar. Zo spoedig mogelijk na de Tweede Wereldoorlog werden er aan de rand van het verwoeste Vlissingen in een rap tempo nieuwe woningen gebouwd. In de Bonedijkestraat kwamen woningen, scholen en een kerk. Eerst de noodkerk voor de Hervormde Gemeente, de Noorderkapel, later kwam de Johanneskerk met bijgebouw Het Anker. Een permanente huisvesting voor kerkelijke activiteiten, waaronder het jeugdwerk. Toen het jeugdwerk een maal een duidelijker karakter had gekregen, kwam er tegen de kerk een apart jeugdge- bouw, de Walk-Inn. Maar wat is blijvend in een moderne tijdDe ontkerkelijking maakte de Johanneskerk al overbodig en 'rijp' voor de sloop. Ook Het Anker en de Walk-Inn werden in 1997 gesloopt. Het stond echter vast dat de Walk-Inn terug zou komen: jeugdwerk is namelijk niet overbo dig. Dit artikel gaat over het ontstaan van de Walk-Inn. Een terugblik op de jaren 1949 tot 1978, waarin het Hervormd Open Jeugdwerk vorm kreeg, wat ik van nabij meemaakte. Na de Tweede Wereldoorlog In Zeeland 1945-1950 beschrijft Dr. Jan Zwemer onder meer de reactie op de Twee de Wereldoorlog van de Zeeuwse jeugd in het hoofdstuk 'Zedenloosheid en baldadig heid'. Hierin wordt niet alleen de omgang van de jongeren met de bevrijders en de dansrage, flaneer- en feestwoede met de (on)verwachte en niet altijd gewenste ge volgen aan de orde gesteld. Ook de gefron ste wenkbrauwen van kerkelijke autoritei ten en, in mindere mate, van wereldlijke gezagsdragers worden zichtbaar. Vooral kerken vonden dat er iets aan gedaan moest worden, want die 'ledigheid' was immers 'des duivels oorkussen'. De kerken hadden in de jaren vijftig nog een vooroor logs gezag en ze waren georganiseerd om waar nodig hulp te verlenen. Zo ontston den er in Vlissingen, naast de dans gelegenheden als het Concertgebouw, La Cave en Victoria voor de 'oudere jongeren', drie bloeiende kerkelijke jeugdcentra. De Rooms-Katholieke kerk organiseerde in het voormalige verenigingsgebouw Con cordia in de Palingstraat activiteiten voor de jeugd onder de naam Don Bosco. De Stichting Hervormde Jeugdgebouwen beheerde het verenigingsgebouw Noord straat 54 en had uit een legaat het Jan van Bovenhuis aan het Bellamypark 15 ver kregen. In de binnenstad werd de naam De Globe op dat adres een begrip voor de Vlissingse jeugd. Uit jeugdwerk opgezet in het noodwoningencomplex Het Havendorp ontstond De Sloep in de Noorderkapel en Het Anker. Het kinderclubwerk De Sloep fuseerde uiteindelijk met de Stichting Kultureel Werk (SKW) en instuif De Sloep werd Walk-Inn. De programmering in de jaren zestig en de veranderende opvattingen over participa tie en zeggenschap van jongeren zelf in het jeugdwerk, werd in Zeeland beïnvloed door de trainingsweekenden op het vor mingscentrum Hedenesse bij Cadzand. Op de Hervormde Academie De Horst, uit gaande van de Stichting Kerk en Wereld te Driebergen, werden wika's (werkers in kerkelijke aangelegenheden) opgeleid die 4 Den Spiegel, oktober 2000

Den Spiegel | 2000 | | pagina 6