'jjeüVTTRS tot VttSSING%l 'Op de Beurs', de werkplaats van de stadsdrukker Als stadsdrukkershuis fungeerde een pand 'Op de Beurs' (nu Beursstraat 3) 130 jaar lang woonden en werkten stadsdrukkers in het genoemde pand. De eerste stadsdruk ker die hier zijn bedrijf vestigde was Jacob Pick. Daarna zien we achtereenvolgens de stadsdrukkers Abraham van Laren (ge bruikte als uithangbord: 'in de Papier- Baal'), Jan de Paaynaar, Gillis de Paaynaar, Pieter de Paaynaar en Albert Corbelijn als eigenaar van dit pand geregistreerd staan. In mei 1786 verkopen de erven van Pieter de Paaynaar het pand aan Albert Corbelijn voor 350 ponden Vlaams (2100 gulden). Een aanzienlijk bedrag voor een huis in die tijd. In november 1790 verkoopt Corbelijn het pand bij openbare verkoping aan zijn vader Thomas Corbelijn voor 135 ponden Vlaams. De prijs is dan behoorlijk gezakt, misschien wel veroorzaakt door de perike len van 1787, (zie verder in dit verhaal). Publicerende predikanten Het waren in Vlissingen in de 17e en 18e eeuw meestal de predikanten die de pen hanteerden en hun gedachten aan het pa pier toevertrouwden; het geschrevene lie ten drukken en uitgeven. Meestal ging het Het beursplein, met nog net zicht baar links in de hoek (met paard voor de deur), het stadsdrukkers huis (nu Beursstraat 3), ca. 1690. dan om theologische of historische verhan delingen. 18e-eeuwse Vlissingse predikan ten zoals Gargon, Te Water, Brahé en Huet lieten hun werk echter meestal buiten Vlissingen drukken. Zo liet de veel publice rende predikant Jona Willem te Water zijn boeken steevast drukken en uitgeven door Pieter Gillissen in Middelburg. Ook het Zeeuwsch Genootschap, in de eerste de cennia van haar bestaan toch gevestigd in Vlissingen, liet haar verhandelingen druk ken en uitgeven bij Pieter Gillissen. Waar schijnlijk was Te Water's bemoeienis met het Zeeuwsch Genootschap hier debet aan. Het bekende werk van ds. Godewardus Vrolikhert, Vlissingsche kerkhemel ofte le- uensbeschryuing van alle de hervormde leeraren die sedert den afval van Spanjen 1572, tot op dezen tyd, in de Neder- duytsche kerke van Vlissingen gearbeydt hebben..., dat uitkwam in 1758, werd wel in Vlissingen gedrukt en uitgegeven (door Pieter de Paaynaar). Overigens was hier sprake van samenwerking met de drukker en uitgever Gabriël Clement uit Middelburg. 'Het Boekverkoopers ende Boekbindersgilde' Het drukken, binden en verkopen van pu blicaties was voor 1795 zeker niet alleen Januari 2001

Den Spiegel | 2001 | | pagina 11