der. Als proeve van bekwaamheid had hij opdracht kunnen krijgen om een kaarten- boek te maken in folioformaat, met een perkamenten of hoornen band of een Bijbel in te binden in folio met sloten. Ook een 'psalmboek vol nooten in octavo in Spaans leer verguld ofte groen op snee' behoorde tot een mogelijke examenopgave. De patriot Thomas Corbelijn De drukkerij en winkel van Thomas Corbelijn was gevestigd bij de IJzeren Brug (hoek van de Korte Noordstraat en Bellamypark, wijknr F 3). In mei 1799 koopt Johannes Isaac Corbelijn het pand van zijn vader voor 250 ponden Vlaams (1500 gulden). Ook koopt hij het er achter liggende pandje in de Korte Noordstraat (wijknr F 4), voor de som van ruim twintig ponden Vlaams (120 gulden). In de strijd tussen patriotten en orangisten, die vooral in de jaren tachtig van de 18e eeuw speelt, komt de met de patriotten sympathiserende familie Corbelijn danig in de knel te zitten. De onvrede tegen stadhouder Willem V en de staatkundige inrichting van het gewest leidt ook in Vlissingen tot grote tegenstel lingen. Tegenstellingen waarbij ook fysiek geweld niet geschuwd wordt. 29 September 1787, 's avonds laat, besluiten oranjegezin- den het recht in eigen hand te nemen. Het huis van Thomas Corbelijn bij de IJzeren Brug is het eerste doelwit. Een ooggetuige van het gebeuren doet verslag: 'Een uit de hoop, op aanmoediging (zoo men zegt) van een voornaam heer, smeet een steen in de glazen en deze werd door veele anderen gevolgt...Aanstonds werd de deur van het huis opengeloopen, het volk drong er in...ruïneerde het geheele huis, smeet de boeken en meubilen op straat. Daar zij aan stukken geslagen werden of in de kaay ge worpen, gestolen en vernield'. De drukkerij van Corbelijn werd geheel ver nield. Het duurde maanden voor hij zijn zaak weer op orde had. Het bedrijf van zoon en stadsdrukker Albert Corbelijn trof hetzelfde lot. Een van de gevolgen was dat het drukken en uitgeven van Jacobus Bellamy's Leerreden pas in 1790 plaats vond. Ook de zaak van Pieter Roelofs boekverkoper in het Groenewoud moest er aan geloven. Doordat de drukpersen van de familie Corbelijn niet meer functioneer den nam Jan Nortier de functie over van stadsdrukker. Als in 1795 de Oranjegezinden (voorlopig) toch aan het kortste eind trekken, zien we Thomas Corbelijn terug als provisioneel re presentant van zijn stad en mag hij meebe slissen over het wel en wee van de Vlissingse bevolking. Slot De gilden werden in oktober 1798 ontbon den. Zij moesten hun administratie en an dere zaken inleveren bij een speciaal inge stelde commissie, waarin onder andere ook Thomas Corbelijn zitting had. In 1805 zou nog een poging ondernomen worden om de gilden weer nieuw leven in te blazen. Een poging die op niets uitliep. Januari 2001

Den Spiegel | 2001 | | pagina 13