De oudste geïllustreerde enveloppe, ontworpen door de Engelse kunstenaar Mulready, verscheen in 1840 tegelijk met de eerste twee postzegels. De pompeuze afbeelding toont de godin Brittania met de Britse leeuw, gezeten op een rots, terwijl ze gevleugelde boodschappers uitzendt naar oost en west. (particuliere collectie) dat zo ver. Vijfjaar na het stichtingscongres in 1864 van L'ünion Postale tlniverselle, de Wereld Post Vereniging, de organisatie die het internationale postverkeer regelt, ver scheen in Oostenrijk-Hongarije de eerste briefkaart. Het was een correspondentie- kaart met een voorgedrukte postzegel. In Nederland kwam de eerste briefkaart op 1 januari 1871. Overal werd de briefkaart een groot succes. Al in 1885 werden er in Europa ongeveer 350.000.000 verzonden en in de Verenigde staten 250.000.000. Het corresponderen was niet langer alleen voor de overheid, voor de zakenmensen en voor de elite. Ook de gewone burger kon nu tegen een goed koper tarief corresponderen. Natuurlijk wa ren er ook bezwaren. Sommigen vonden dat 'open geschrijf maar niets. Een bericht in een gesloten enveloppe kon niet door personeel of kinderen gelezen worden. De goedkope briefkaart was een belediging voor mensen van standing. Maar het grote publiek maakte er graag gebruik van. De briefkaart luidde een nieuw tijdperk in het sociale leven in. Het was een wereldge beurtenis, te vergelijken met de uitvinding van stoommachine, elektriciteit, radio en televisie. Ook de grote massa kon nu cor responderen dankzij het gunstige tarief en de eenvoudige werkwijze. De briefstijl werd ook aanzienlijk eenvoudiger. Waar eerst lange, uitvoerige brieven chique waren, werden nu korte, gebalde zinnen gebruikt omdat de plaatsruimte op de briefkaart nu eenmaal geen andere mogelijkheid bood. De briefkaart legde bovendien de grondslag voor een gigantische industrie: de produc tie van de ansichtkaart. Het Internationale Bureau voor de Statistiek in Bern schatte in 1900 alleen al in Duitsland de productie van ansichtkaarten op meer dan een mil jard stuks. En in andere landen was dat niet anders. De eerste prentbriefkaart De oudste gedrukte prentbriefkaarten ont stonden in de Frans-Duitse oorlog van 1870-1871Tijdens het beleg van Strass- bourg voerden de Duitsers om humanitaire redenen de postkaart in. De Société de se- Den Spiegel

Den Spiegel | 2001 | | pagina 20