De eerste ansichtkaart werd in 1870 ontworpen door de Oostenrijkse officier Petar Manojlovic. De afbeelding toont een draak met in zijn klauwen een adresbandje. De silhouetten van Istanboul en Moskou sieren de onder zijde, samen met de vervoermiddelen uit die tijd, een trein die uit een tunnel komt en een stoomboot. (Staatsarchief Wenen) cours aux blessés heeft de Duitse bevelheb ber verzocht om de bevolking van de bele gerde stad toe te staan met de buitenwereld te corresponderen. De toestemming werd verkregen, maar alleen kaarten met een rood kruis als vignet werden doorgelaten. Later volgden andere eenvoudige oorlogs prentjes, die vaak nog niet de hele beeldzij de van de kaart vulden. De eerste kaart met een volledig beeld werd gemaakt door Petar Manojlovic, een Oostenrijks officier van Servische afkomst. Hij ontwierp in 1870 een kaart voor het dagblad 'Zmai' draak). De afbeelding toont een draak met in zijn klauwen een adresband. Rechts boven is ruimte opengelaten voor de post zegel. De silhouetten van Istanboel en Mos kou sieren de onderzijde, samen met de vervoermiddelen uit die tijd, een trein die uit een tunnel komt en een stoomboot. Begin 1871 leverde de Weense drukker R. von Waldheim de kaarten bij de krant af. De oplage zal niet zo groot geweest zijn. Slechts één exemplaar is tot nu toe bekend. Deze is afgestempeld in Wenen op 19 mei 1871 en door de ontwerper verzonden naar zijn broer. De kaart is nu een klein vermo gen waard. Een volgende stap werd spoedig daarna door particulieren genomen. Ze illustreer den correspondentiekaarten met een klein plaatje of een reclameboodschap. Het con gres van de Wereld Post Vereniging bepaal de in 1878 het formaat op 140 x 90 mm en liet per 1 april 1886 de kaarten toe in het internationale postverkeer. Door deze toe stemming nam de productie van prent briefkaarten pas echt toe; vooral na 1890, toen ook het toerisme op gang begon te komen. Vanaf die tijd ontwikkelde de prentbrief kaart zich tot een waar kunststukje van druktechniek. Zwart-wit druk sprak niet zo tot de verbeelding van de massa. De litho- druk echter was uitermate geschikt om kleurige 'Groeten uit' te vervaardigen. Het was bovendien in die tijd de enige druk- Januari 2001

Den Spiegel | 2001 | | pagina 21