Het s.s. Westernland van de Antwerpse Red Star Line bij de beloodsing op de rede van Vlissingen op een litho prentbriefkaart uit ca 1900 van de Belgische kunstenaar Henri Cassiers (particuliere collectie) techniek om in kleurendruk te werken te gen een betaalbare prijs. De litho- of steendruk Deze druktechniek berust op het principe dat water en vet elkaar afstoten. De litho graaf brengt met een speciaal soort vet krijt of een géinkt penseel of pen de tekening op kalksteen aan. Gebruikt men inkt, dan wordt de steen eerst gepolijst en om uit lopen van de kleur te voorkomen, met lijn olie wat vet gemaakt. Bij het werken met krijt wordt de steen met fijn zand wat ge ruwd. Nadat de afbeelding is aangebracht, wordt de steen bedekt met een oplossing van Arabische gom en verdund salpeter zuur. De Arabische gom dringt in de poriën van de steen waar geen tekening staat, het salpeterzuur fixeert de tekening. Na het drogen wordt de steen met zuiver water schoongemaakt. Doordat water en vet el kaar afstoten blijft alleen het gedeelte van de steen zonder tekening vochtig. De inkt van de inktrol hecht zich alleen aan het droge gedeelte, de tekening. Met een pers kan de tekening nu overgebracht worden op papier. Bij meer kleurendruk moet de hele bewerking worden herhaald voor elke kleur. Later werd in plaats van een steen ook wel een metaalplaat van zink of aluminium ge bruikt. Tegenwoordig wordt de tekening foto mechanisch op de lichtgevoelig gemaakte steen of metaalplaat overgebracht. De techniek van het lithograferen werd in 1796 door de Duitser Aloys Senefelder voor het eerst toegepast. Vooral in Frankrijk kwam de steendruk in de kunst tot grote bloei: Géricault, Delacroix, Daumier en Toulouse-Lautrec zijn ware meesters. De laatste gebruikte de techniek ook voor prentbriefkaarten, evenals de kunstenaars Henri Cassiers, Raphael Kirchner, Oskar Kokoschka, Alphonse Mucha, Maurice Utrillo, Louis Wain en vele andere bekende en nog meer onbekende artiesten. Vlissingen De oudste prentbriefkaarten van Vlissingen zijn ook lithokaarten. Aan het einde van de Den Spiegel

Den Spiegel | 2001 | | pagina 22