negentiende eeuw zijn er meerdere boek handelaren en drukkers in Vlissingen ge vestigd. Clit de zeven geraadpleegde kaarten verzamelingen blijkt dat er twee handelaren vanaf 1892 lithokaarten uitgegeven heb ben. De eerste is de Stoom- Boek- en Handelsdrukkerij C.N.J. de Vey Mestdagh, IJzeren Brug F 1 2. De kaarten tonen af beeldingen van Vlissingen, meestal in één kleur, soms meerkleurig. Helaas is van de ze kaarten de kunstenaar onbekend. Op een aantal zien we de initialen H. v.d. M. Het zou bijzonder interessant zijn te ont dekken wie achter deze letters schuil ging. In ieder geval was het iemand die de teken kunst goed machtig was. Ook kon hij prachtig werken met de iithotechniek. In de jaren 1890 tot 1916 was de Stoom-, Boek- en Handelsdrukkerij C.N.J. de Vey Mestdagh een ware duizendpoot in Vlis singen op het gebied van drukwerken en alles wat daarmee samenhing, zoals uit ad vertenties uit die tijd blijkt. Het was een naar de 'eischen des tijds ingerichte druk kerij, voorzien van de nieuwste lettersoor ten en versieringen'. Mede daardoor werd hier onder andere de Gids uoor Walcheren, een uitgave van het Vreemdelingenverkeer Walcheren, het Adresboek oan de Gemeen te Vlissingen en het Vlissingsch Predik beurtenblad gedrukt. Maar er was ook een boek- en bijbelbinderij, een fabriek van kantoorboeken, een lijstenmakerij, een boekhandel voor binnen- en buitenlandse boeken en voor technische boeken, een winkel voor kantoor- en schrijfbehoeften. Er was een algemeen advertentiebureau en De Vey Mestdagh bezat de hoofdagent schappen van de Middelburgsche Courant, de Nieuwe Rotterdamsche Courant en het Nieuws van den Dag. Ook luxe artikelen werden er vervaardigd en verkocht. In de advertenties werden genoemd: 'zeekaarten, briefkaarten en fotografieën met stadsge- Interieur van onzen winkel Interieur van de winkel van De Vey Mestdagh te Vlissingen, 1916 (particuliere collectie) Januari 2001 19

Den Spiegel | 2001 | | pagina 25