Een hoekje in de showroom van luxe artikelen en kantoormeubelen bij De Vey Mestdagh te Vlissingen, 1916 (particuliere collectie) zichten in zwart, gekleurd en chromolitho grafie en crayonportretten; dit alles ver vaardigd door de eerste cartografen en ar- tisten.' De tweede uitgever van Vlissingse litho- kaarten is boekhandelaar J.M. Stuart van 1895 tot ca. 1904 gevestigd in de Sint Ja- cobsstraat G 73.(thans Jacobspassage 8). Er is niets terug te vinden over drukkerij werkzaamheden van deze boekhandelaar. Het is mogelijk dat hij ergens buiten Vlissingen zijn kaarten liet vervaardigen. Waarschijnlijker is echter dat ook deze kaarten gedrukt zijn bij C.N.J. de Vey Mest dagh. Ook deze kaarten zijn fraai in de nauwkeurige weergave van Vlissingse stads beelden en komen zowel wat betreft de ar tistieke tekeningen, als het kleurgebruik, als de lithodruktechniek duidelijk overeen met de kaarten van De Vey Mestdagh. Twee vragen De oudste prentbriefkaarten van Vlissingen zijn kleine kunstwerkjes gedrukt in een fraaie techniek. Het is jammer dat de naam van de kunstenaar(s) of kunstenares(sen) verloren is gegaan. Dit blijft dus (voorlopig) nog een vraag, zoals ook de drukkerij van de Stuart-kaarten nog niet bekend is. Als hommage aan deze onbekende kunste naars) en als jubileumattentie van de hui dige Stadsdrukkerij De Vey Mestdagh wordt de lezer van Den Spiegel een viertal nadruk ken geschonken. Ten slotte Omdat C.N.J. de Vey Mestdagh geen op volger had, werd de zaak in 1916 omge vormd tot een naamloze vennootschap. Ter gelegenheid daarvan werden een aantal prentbriefkaarten uitgegeven, die de sfeer en de zakelijkheid van die tijd goed weer geven. Bronnen Jos Philippen, Geschiedenis en charme uan de prentkaart, Diest 1977 J.C. Schafer Over briefkaarten en prentbriefkaarten, Amsterdam 1983 C. Stapel, Het veranderde gezicht uan de briefkaart, Assen 1991 20 Den Spiegel

Den Spiegel | 2001 | | pagina 26