ken van een drukfilm. Dit is net als bij een fotorolletje een negatief waarvan later de drukplaat wordt gemaakt. Dit negatief of deze drukfilm is net zo groot als het te drukken model. Bij Den Spiegel worden bij voorbeeld vier pagina's tegelijk gedrukt en is de drukfilm 35x50 cm. groot. Deze druk film wordt meegenomen naar de afdeling waar de drukplaten vervaardigd worden, de plaatkopie. Plaatkopie Voor het gereed maken van de drukplaat wordt de drukfilm op een aluminium druk plaat gelegd. Deze plaat is in de fabriek al lichtgevoelig gemaakt. Door de drukfilm vacuüm te zuigen op de drukplaat en er daarna een grote GV-lamp boven te laten branden worden de delen die licht doorla ten zacht en de delen die op de drukfilm zwart zijn, blijven hard. Na ongeveer twee minuten kan de druk plaat van de film losgehaald en in een ont- wikkelbad gestopt worden. Dit bad zorgt er voor dat de zachte delen van de plaat afgehaald worden. De harde delen zijn nu vet gemaakt. Drukpers Intussen is het papier op maat gesneden, de inkt in de inktbak gedaan en kan de druk plaat op de drukcilinder gespannen worden. Doordat de plaat op een cilinder wordt ge spannen kan een hoge druksnelheid bereikt worden. De topsnelheid van de drukpersen bedraagt 13.000 druks per uur. De opge spannen drukplaat gaat eerst langs twee vochtrollen. Deze maken de plaat vochtig op de niet vette delen. Daarna volgen de inktrollen die alleen de vette delen insme ren met inkt. Om slijtage aan de drukplaat te voorkomen wordt eerst een afdruk ge maakt op een rol met een rubberdoek. Deze komt vervolgens in contact met het papier en zorgt voor de afdruk. Zo ontstaat er vanuit de computer een afdruk op papier. Na het drukken is het proces nog niet afge rond. In bijna alle gevallen moet het druk werk nabewerkt worden. Vouwen, boren, lij men, snijden, boekjes maken enz. enz. Hiervoor heeft drukkerij De Vey Mestdagh een aparte afdeling waar drie medewerkers voor een perfect eindproduct zorg dragen. Den ipiegel

Den Spiegel | 2001 | | pagina 32