Koppermaandag Martin van der Louw Bij de drukkers wordt een oude traditie uit de gildentijd nog steeds voortgezet: Koppermaandag. Daarbij hoort het vervaardigen en aanbieden van een rijm- of kopperprent. In 1999 deze prent voor het distrkict Zuidwest-Nederland van het Koninklijk Verbond van Grafische Ondernemingen uitgereikt aan de burgemeesters van Middelburg en Vlissingen. De kunstenaar Jan van Broekhoven vervaardigde een object uit strandvondsten van de Waicherse eb- en vloedlijn. De dichter Marco Evenhuis schreef het erbij horende gedicht. Het object siert nu de entree van drukkerij De Vey Mestdagh. De oudste berichten over de Kopper maandag dateren al uit de eerste helft van de vijftiende eeuw, dus van voor de uitvin ding van de boekdrukkunst. Het ontstaan is vermoedelijk terug te voe ren tot de bloeitijd van de gilden. Het was toen gewoonte om de eerste werkdag van de week, die op Driekoningen volgde 'in le digheid en vrolijkheid' door te brengen. Het was als het ware de afsluiting van het tijdvak der schijnbare zonstilstand, een tijd vak dat met de kerstdagen begint en door loopt tot Driekoningen. In de Nederlanden was het in de gildentijd gebruikelijk om de gildenbrieven opnieuw voor te lezen en daarbij in herinnering te brengen de privileges, die de gildenlieden in de loop der tijd hadden verworven. Daarna trok men de stad in om de "bloe metjes buiten te zetten". De 'kop' (beker) ging daarbij dan ook lustig rond in aan allerwegen vrolijke stemming. Het begrip 'kopperen' is dan ook vermoe delijk van de 'kop' afkomstig. Januari 2001 Met het verliezen van de politieke betekenis van de gilden, verdween ook een aantal ge woonten, die met het wezen van de gilden te maken had. Het 'kopperen' was er daar een van. Bij de drukkers bleef echter de gildenge dachte lang voortbestaan en ook de Kop permaandagviering werd voortgezet. Het is zeer waarschijnlijk, dat het drukkers- gilde zich aanvankelijk aansloot bij de al gemene viering van de jaarwisseling maar kennelijk toch tot ieders tevredenheid. De viering van de Koppermaandag bleef de voorkeur houden tezamen met het aanbie den van een rijm- of kopperprent. Bij het Koninklijk Verbond van Grafische Ondernemingen (KVGO) is nu nog steeds de viering van de Koppermaandag in zwang. In het merendeel van de KVGO-districten worden in het jaar voorafgaande aan de viering al de nodige voorbereidingen ge troffen. De Koppermaandag van het jaar 2001 valt op 8 januari. In het KVGO-district Zuid west-Nederland vindt de viering plaats in Bergen op Zoom. Voor meer informatie: www.koppermaandag.nl I, De eigenaar van De Vey Mestdagh, Martin van der Louw, voor het Koppermaandagobject dat de entree van de drukkerij siert. 27

Den Spiegel | 2001 | | pagina 33