VL1SS1NGSE (STADS)DRUKKERS VOOR HET VOETLICHT, 1 600 - 1800 AD TRAMPER Het oudste in Vlissingen (tot nu toe) bekende gedrukte werk is het Cleyn poëtelick tractaet, betreffende des Vreeds en Oorlogsvruchten, in 1607 gedrukt en uitgegeven bij Marten Abrahamsz. van der Nolck. De boekdrukkunst stond begin 17e eeuw in het gewest Zeeland nog in de kinderschoenen. Alleen Middelburg had in de 16e eeuw enkele drukkers van naam voortgebracht, maar ook zij stonden in de scha duw van de in Holland gevestigde drukkers. Zo werd de Middelburgse drukker Richard Schilders, die de psalmberijming van Marnix van Sint Aldegonde drukte en uitgaf, geadviseerd eens naar Leiden te gaan om zich daar op de hoogte te stellen van de nieuwste lettertypen. Veel van deze vaklieden waren afkomstig uit de Zuidelijke Nederlanden, gevlucht door de val van Antwerpen in 1585. Begin 17e eeuw zien we in het Zeeuwse en dan met name in Middelburg het aantal drukkerijen flink toenemen. Hoewel Vlissingen een bescheiden rol speelde in het wereldje van boekdrukkers, uitgevers en boekverkopers - vaak waren deze drie functies in een hand - is deze rol groot genoeg om ze voor het voetlicht te halen. Het accent ligt op de 18e eeuw en het zijn dan met name de stadsdrukkers waar de meeste aandacht naar uit gaat. De boekbinders komen slechts zijdelings ter sprake. Wellicht dat hier nog eens apart aandacht aan besteed kan worden. Omdat primaire bronnen in Vlissingen over de periode vóór 1809 onvolledig zijn, is het vaak moeilijk om conclusies te trekken. Soms laat de geschiedenis niet meer dan enkele feitjes over een persoon of gebeuren los. Niet genoeg om een verhaal te vertellen, maar dikwijls interessant genoeg om aan de vergetelheid te ontrukken. Voorbeelden uit de 17e eeuw Een van de eerste drukkers die we in die vroege 17e eeuw in Vlissingen tegenkomen is Marten Abrahamsz. van der Nolck, af komstig uit Delft. Van der Nolck woonde op de Bierkade, waar op zijn uithangbord stond: 'in de Druckerije'. In 1607 bood hij het stadsbestuur een pamflet aan genaamd Cleyn poëtelick tractaet, betreffende des Vreeds en Oorlogsuruchten\ zoals gezegd het oudst bekende in Vlissingen gedrukte werk. Volgens het transportregister woonde Van der Nolck 'bij de IJsere Brugge'. Nu zijn de 'Bierkade' en 'bij de IJsere Brugge' verschillende plaatsaanduidingen in Vlis singen, maar ik sluit niet uit, dat het hier toch om hetzelfde pand gaat: 'bij de IJsere Brugge' (noordelijk deel van de Koop manshaven) en de Bierkade (westelijk deel van de Koopmanshaven) sloten namelijk op elkaar aan. Het is mogelijk dat de noordzijde van de haven in de vroege 17e eeuw Bierkade genoemd werd. Een tweede drukker die zijn brood in Vlis singen verdiende is Samuel Claeys Ver- sterre. Versterre, waarschijnlijk afkomstig uit Haarlem, had een drukkerij en uitgeve rij op de Oostzijde (nu Bellamypark 42). De gevel was getooid met het uithangbord: 'in- Het drukkersmerk van Samuel Claeys Versterre op het titelblad van Den treoes met den koninck oan Spaengien, 1630 Januari 2001

Den Spiegel | 2001 | | pagina 7