SALOMON CLAEYS Titelblad van het Brulofts-dicht van Samuel Claeys Versterre, 1630 den Vergulden Bybel'. Het pand stond ook bekend onder de naam 'de Goude Weerelt'. Met deze twee namen had Versterre blijk baar het hemelse en het wereldlijke bij el kaar gebracht. Een opmerkelijk door hem gedrukt werkje is het Brulofts-dicht tereeren des eersamen ende seer godsalighen jong man Salomon Claeys Versterre ende der eerbaerer ende Deucht-rijcker jonge Dochter Elisabeth Pieters de Grave, t' samen in den heylighen houwelicken staet beuesticht binnen Vlissinghen op den 8 januarius, an no 1630. Duidelijk het werk van een geluk kige bruidegom, die de wereld laat weten op 8 januari 1630 getrouwd te zijn met zijn bruid. Over deze drukker en uitgever laten de bronnen zo nu en dan wat los. Extracten uit de stadsrekeningen vertellen bijvoor beeld dat hij op 13 januari 1645 van het stadsbestuur, voor de levering van een 'placcaetboek', drie ponden, drie schellin gen en vier groten kreeg, (een kleine twin tig gulden). Versterre drukte ook kaarten. In 1631 krijgt hij van hetzelfde stadsbestuur voor het drukken van een paskaart van de wateren rond Walcheren een jaarlijks traktement uitgekeerd. Als stadsdrukker (zie verder in deze bijdra ge) had hij het privilege voor het drukken van deze kaarten. In 1652 wordt hij zelfs of ficieel aangesteld als 'const en paskaart- drukker'. Ook krijgt hij ais stadsdrukker voor een periode van twee jaar vrijstelling om wacht te lopen. Het derde voorbeeld is Davidt Roelandts. Zijn ouders kwamen uit de Zuidelijke Ne derlanden. Geboren in Antwerpen, kwam hij via Goes in 1611 naar Vlissingen. Hij was schoolmeester aan de Franse school en trad tevens op als boekverkoper. De Staten-Generaal verleenden hem octrooi om het volgende te drukken en uit te ge ven: Penne-const...Ghepractizeert door David Roelands van Antwerpen, francoy- BRVLOFTS-DICHT TEREEREN Des Eeriamcn code feer Godialighen long-man Verfterre., ENDE Der Eerbaerer ende Deucht-rijcker ïonge Dochter ELI SA BET PIETERS De GRAVE Tfumen in de» heylighen Honmtlichen Staet beveïïicht binnen VLSSINGHEN op den 8. hniunus, anno ï6go. TOT VLISSINGHEN, Ghedruckt by Samuel Claeyi l'erjlerre, Boeck vercooper op de Oolt-ïijdcvandc Haven,inden Vergulden Bjbcl Anno 1630. schen schoolmeester binnen Vlissinghen. Roelandts overleed in Vlissingen op 15 april 1624. Verder treffen we korte vermeldingen aan van onder andere: Gillis Pieterse. In een extract uit de reke ning van 1611-1612 komen we de volgen de post tegen: 'betaelt aan Gillis Pietersse ende consorten over seeckere boucken bij dezelve aen de magistraet gedediceert'. Jacob Canin. In de rekening over de jaren 1605-1606: betaelt aen Jacob Canin over het drucken van eenige boucken bij mr Jan Taffijn gedaan, drucken', zes ponden Vlaams (36 gulden). Jan Taffijn duikt enige jaren later weer op als schrijver van het Claire exposition... (zie lijst met opmerke lijke gedrukte werken in Vlissingen). Het is niet duidelijk wie deze Canin is. Als het een Vlissingse drukker is, dan hebben we hier te maken met een nog vroegere uitgave dan het Cleyn poëtelick tractaet uit 1607. Het is echter ook niet duidelijk over welke 'boucken' het hier gaat. Anthony de Latere. Woonde bij 'de IJsere Brugge' met een uithangbord genaamd: in 't Licht der Zeevaart'. Hij was met attesta tie afkomstig van Middelburg en vestigde 6 Den Spiegel

Den Spiegel | 2001 | | pagina 8