De oudste prentbriefkaarten en Drukkerij De Vey Mestdagh Jan Hintzen In 1870 verscheen de eerste prentbriefkaart in Oostenrijk. Enige jaren later al werden de kaar ten zeer populair, vooral tussen 1900 en 1920. Wereldwijd zijn er toen vele milliarden verzon den. En nog steeds worden dagelijks prentbrief kaarten verstuurd. Voor allerlei groeten en wen sen is een kaartje te vinden. Voor iedere gelegenheid een kaartje. Aan elke smaak, zowel van afzender als ontvanger, wordt creatief door de industrie voldaan. Maar de prentbriefkaart is niet alleen een cor respondentiemiddel. Het is ook een begeerd verzamelobject geworden, zowel voor particulier als voor archief. Het Gemeentearchief Vlissingen heeft een fraaie topografische collectie van deze stad. Hierop staat het oude Vlissingen dat voor ons nostalgisch aandoet, soms in vergane lelijkheid. De oudste kaarten in het Gemeentearchief zijn juweeltjes, aan het einde van de negentiende eeuw vervaardigd bij de Vlissingse drukkerij C.N.J. de Vey Mestdagh. De kleurige groeten uit die tijd zijn gemaakt in litho- of steendruk. Een viertal is op de middenpagina herdrukt. Ze worden u aangeboden door de Stadsdrukkerij De Vey Mestdagh als jubileumattentie. De voorgeschiedenis Reeds in het begin van de zeventiende eeuw gebruikte de adel in Frankrijk kleine kaartjes om zijn wensen te sturen. Ook werden die kaartjes gebruikt om zich aan te melden bij een bezoek. 'Carte de visite', vi sitekaartje, werd toen een bekend begrip. Papier was echter niet goedkoop. In latere tijd werd dan ook gebruik gemaakt van af gedankte speelkaarten, waarvan de achter zijde dan nog blanco is. Allerlei bood schappen konden er op worden overgebracht. Dokters schreven er hun re cepten op, rechters de namen van ver dachten, ronselaars maakten er hun voor waarden op bekend aan de huurlingen, onderwijzers noteerden er rapporten op voor de ouders van hun leerlingen. Voornamelijk echter werden oude speel kaarten, soms de helft ervan, gebruikt als visitekaartje. Zo ontstonden door dit herge bruik van oude speelkaarten, een soort correspondentiekaartjes met op de achter zijde een hele of halve illustratie van wat eens een speelkaart was. Interessant is het te constateren dat tot nu het formaat van de visitekaartjes ongeveer overeenkomt met een speelkaart. In de negentiende eeuw, werden aparte visitekaartjes gedrukt, soms geïllustreerd met fraaie afbeeldingen. Voor het ontstaan van de met de post te verzenden prentbriefkaart moet terugge gaan worden tot 1840. In dat jaar versche nen in Groot Brittanië niet alleen de eerste twee postzegels ter wereld, maar ook de eerste geïllustreerde enveloppen, waarbij het verschuldigde port vooruit werd be taald. De pompeuze illustratie, ontworpen door de bekende Engelse kunstenaar William Mulready, stelt de godin Brittania voor met de Britse leeuw. Ze zit op een rots en stuurt gevleugelde boodschappers uit naar oost en west. Deze nieuwigheid, ge noemd naar de ontwerper Mulready enve loppe, bleek geen succes te zijn. The Times noemde het 'This monstruous specimen of art'. Maar deze omslag is wel te beschou wen als voorloper van zowel de briefkaart, als de prentbriefkaart. De mislukking van de Mulready enveloppe betekende niet dat het idee niet aansloeg. In de Verenigde Staten bijvoorbeeld ver schenen er vele geïllustreerde enveloppen. Maar dat waren nog geen prentbriefkaar ten. Voordat deze algemeen goed werden, moest eerst de gewone briefkaart nog wor den uitgevonden. Op 1 oktober 1869 was Januari 2001 15

Den Spiegel | 2001 | | pagina 19