ürukproeédé - Een rondleiding door De Vey lVlestdagh Martin van der Louw Cl maakt hier kennis met een ambachtelijk product dat met de met de modernste technieken wordt vervaardigd. De oude heer De Vey Mestdagh zou zijn ogen uitkijken als hij vanuit het jaar 1827 de huidige drukkerij kon betreden. Tot der tig jaar geleden was alles wel herkenbaar. De loden letterkasten met daarin de losse lettertjes die in spiegelschrift één voor één uit de letterbakken in een zethaak werden gezet en de cliché's die gemaakt werden om afbeeldingen weer te geven, waren de zelfde als die hij in het begin van de acht tiende eeuw gebruikte. Het productieproces is echter zo veranderd dat hij nu alleen de inkt en het papier zou herkennen. Offsettechniek Rond 1970 doet de offset- of vlakdruktech niek schoorvoetend zijn intrede. Deze tech niek gaat niet meer uit van een verhoogd drukbeeld zoals bij de boek- of hoogdruk maar van het verschijnsel dat water vet af stoot. Als je vervolgens op een vlakke drukplaat bepaalde delen vet maakt en ver volgens de plaat vochtig maakt dan zal de inkt waarmee je de plaat insmeert zich al leen hechten op de vette delen. Breng je deze vervolgens in contact met papier dan krijg je een afdruk. Rondom deze techniek heeft het technische bedrijf zich gevormd. Bedrijfskantoor en DTP-afdeling Bij binnenkomst komt u in het bedrijfskan toor. Van hieruit worden alle orders bege leid, de offertes gemaakt en de gehele ad ministratie gevoerd. In het volgende kantoor bevindt zich de ontwerpafdeling. Begin jaren negentig vond hier een revolu tie plaats. Tot dan toe werden alle teksten en foto's met behulp van zetmachines in kolommen gezet, de koppen apart. Later werden de losse onderdelen geplakt op stramienvellen en ontstond er een lay out. Door gebruik te maken van DTP(Desktop Publishing)- of ontwerpcomputers is het mogelijk dit knip- en plakwerk digitaal in de computer uit te voeren. Ook de foto's worden ingescand. Wat uiteindelijk ontstaat is een drukklaar digitaal model. Drukfilm Van dit digitale model gaan wij drukken. Alleen moet het nog wel uit de computer gehaald worden. Dit doen wij door het ma- Januari 2001 25

Den Spiegel | 2001 | | pagina 31