Kort bericht: alles wel Aafke Verdonk- Rodenhuis In deze Spiegel volop aandacht voor drukkers, drukwerk en heel speciaal de prentbriefkaart. Ansichtkaarten als correspondentiemiddel, maar ook als verzamelobject. Sinds het eind van de negentiende eeuw werden door de Vlissingse drukkerij De Vey Mestdagh vele prentbriefkaarten vervaardigd. Als speciaal cadeautje voor de lezers van Den Spiegel vindt u in dit nummer een viertal van deze kaarten herdrukt! Jan Hintzen vertelt in het artikel De oudste prentbriefkaarten en drukkerij de Vey Mest dagh over de geschiedenis van deze vroe ge communicatiemiddelen. Wie stuurt er nooit eens een kaartje! In va kantieperiodes worden er heel wat groeten verstuurd met mededelingen als: alles goed hier, het weer is prachtig of met een gete kend zonnetje door de wat minder talig in- gestelden. Voor alle gelegenheden zijn er tegenwoor dig kaarten: felicitatie-, condoleance-, kerst en oud- en nieuwkaarten en de laatste ja ren ook Valentijnskaarten om bijzondere mensen te laten weten hoe bijzonder ze wel zijn. Voor wie niet zelf een tekst wil of kan be denken zijn er voor alle gelegenheden voor gedrukte teksten. Kaarten: je moet ze schrijven, op de post doen, ze worden ontvangen, gelezen en soms lang bewaard. Heel ontroerend vind ik altijd een kaart, bij antiquair of op rom melmarkt gekocht vanwege de afbeelding, met een boodschap erop uit lang voorbije tijden: 'alles wel, tot spoedig ziens'. De kunst van het drukken heeft een lange geschiedenis. Ad Tramper gaat in zijn arti kel Vlissingse stadsdrukkers voor het voet licht in op de geschiedenis van de boek drukkunst of typografie, letterdruk, in onze stad van 1600 tot 1800. De oorsprong van de boekdrukkunst ligt in het verre oosten. In China was rond 800 na Christus al sprake van blokdruk. Afbeel dingen en tekst werden in een houten blok gesneden, ook wel in klei en afgedrukt, een soort stempelen. Ook in Europa werd geƫxperimenteerd met de blokdrukpers. Ergens halverwege de 15e eeuw werden de eerste blokboeken ge drukt. Later werd gewerkt met in metaal gesneden letters en komen we beroepen te gen als lettersnijders, lettergieters, zetters, drukkers etc. In Nederland vinden we vanaf het eind van de 15e eeuw bekende zelf standige lettersnijders en lettergieters als Henric de Lettersnider te Delft, Nicolaes Ketelaer en Gerard de Leempt te Utrecht. Uit later eeuwen zijn het vooral de namen van onder anderen Christoffe Plantin, de fa milies Blaeu, Elsevier. Over de manier waarop Den Spiegel wordt gedrukt bij de Stadsdrukkerij De Vey Mest dagh vindt u verder in dit nummer zeer interessante informatie. Martin van der Louw vertelt u over zijn onderneming in het nieuwe millennium en verzorgt als het ware een papieren rondleiding door het bedrijf. Voor u Den Spiegel in de bus krijgt is er heel wat werk verzet; bovendien komt er veel moderne techniek bij te pas. De tijden van lettersnijders en lettergieters zijn defini tief voorbij. Als slot van deze inleiding op de eerste Spiegel van het jaar 2001 wil ik toch graag weer een gedicht citeren. Jan Hintzen ver telt in zijn artikel dat de eerste prentbrief kaart in Oostenrijk verscheen. Ik weet niet of we bij dit gedicht van Rutger Kopland moeten denken aan Oostenrijk, waar schijnlijk moeten we het gedicht wat anders lezen, ieder op onze wijze. We krijgen een bericht! Januari 2001

Den Spiegel | 2001 | | pagina 5