Queljoe ook kort aandacht voor The Javelins en The Sharks. Ronny Flohr (1935) kwam in 1950 als ge repatrieerde Indische Nederlander naar Vlissingen en woonde via zgn. contractpen sions als Hotels Pax en Du Commerce in Middelburg in 1952 in de Bonedijkestraat. "In de nieuwe flats tussen de Minister Lelystraat en de President Rooseveltlaan vestigden zich zeven Indische families, die bijna allemaal muzikaal waren. De flats aan de overkant waren nog in aanbouw", herin nert hij zich. Voor zijn diensttijd speelde Flohr met The Manuela Boys (o.a. met Boet Saija) Moluks-Hawaiiaanse muziek op Molukse feesten en bruiloften; zij hadden al tot in België gespeeld. In 1957 kwam hij uit militaire dienst. Hij had de film Rock around the clock met Bill Haley His Comets en The Platters gezien, en was een jaar later vanuit Vlissingen op zijn brommer naar de Wereldtentoonstelling in Brussel gereden om zijn idolen The Tielman Brothers, met leider zanger/gitarist Andy Tielman aan het werk te zien. De charis matische Andy Tielman, legde reeds lang voor Jimi Hendrix zijn gitaar spelend in zijn nek en speelde zonodig met zijn tanden. The Tielman Brothers braken op die Wereldtentoonstelling in 1958 internatio naal door met een wervelend optreden en vertrokken als beroepsmuzikanten naar Duitsland, door Lutgard Mutsaers omschre ven als het toenmalige 'entertainment Mekka'. In de door Nederland ingerichte stand Hawaiian Village op de Wereld tentoonstelling speelden naast The Tielman Brothers ook de als hoofdact gedachte Mena Moeria Minstrels, de Hawaii-band van Rudi Wairata, maar de generatiekloof was al geslagen. Aangestoken door dat succes van The Tielman Brothers en gevoed door de rol prent Rock around the clock ontstonden ook op Walcheren vanuit de Indische en Molukse gemeenschappen - Ambonezen kampen, zei men hier - rock 'n' rollbandjes met Zeeuwse gerepatrieerden. Ronny Flohr startte Ronny his Rockin' Kids: Boet Saija (bas), Ko Kemeling (drums), Walter Ott en Max van Cadzand (gitaar) en hijzelf (solo en hawaiiangitaar). The Sea Lions The Javelins De komst van zeevaartschoolstudenten, in het bijzonder de Indische Nederlanders met bandervaring uit Den Haag, Rotterdam en omstreken, moet mede bepalend geweest zijn voor het ontstaan van de rock 'n' roll in Vlissingen. Antillianen zochten hun heil in de Zuid-Amerikaanse muziek. De Zee vaartschool had omstreeks 1957 de band The Sea Lions, met de Surinamer Turry Thurnim (1941) (percussie/zang), die een mix van rock 'n'roll en Zuid-Amerikaans The Javelins, 1961 Concertgebouw Vlissingen, v.l.n.r. Ronnie Jongbloeds, Ronny Flohr, Turry Thurnim, Boet Saija, Walter Ott (niet te zien drummer Ronnie Geiger) (foto-archief PZC) 12 Den Spiegel

Den Spiegel | 2001 | | pagina 14