Museumnieuws Aafke Verdonk-Rodenhuis Schatten uit de Schelde Deze bijzondere tentoonstelling over de ge ruimde scheepswrakken uit de Schelde is nog steeds te bezoeken. Deze in samenwerking met het Wrakken- bureau van Rijkswaterstaat ingerichte ten toonstelling heeft de afgelopen maanden een face-lift ondergaan. Ook uit de laatste geruimde wrakken zijn gebruiksvoorwerpen en scheepsuitrusting te zien. Nieuw is dat de voorwerpen geor dend zijn naar het schip waarvan ze afkom stig zijn. Extra informatie over de gezonken schepen is toegevoegd. Ook de film over het ruimingsproject, die permanent wordt getoond, is vernieuwd. Deze film is in 1999 in opdracht van Rijkswaterstaat door cine ast Rob van Hoek gemaakt. Aan de film zijn beelden toegevoegd van de ruiming van het afgelopen jaar en nieuw ontwikkel de technieken worden met computer-ani matiebeelden toegelicht. 't Vliegent Hart in 2001 In een van de vorige Spiegels heeft u kun nen lezen over een nieuw bergingsproject in de zomer van 2000 op het scheepswrak van de Oost-lndiëvaarder 't Vliegent Hart. Het schip is in 1735 met man en muis ver gaan voor de kust van Walcheren. In de ja ren zeventig van de vorige eeuw is het wrak gelokaliseerd. Vanaf het begin van de bergingswerkzaam heden op het wrak heeft het Stedelijk Museum Vlissingen onderdak verleend aan de medewerkers van de expeditie. Het pro ject is een samenwerkingsverband tussen een Brits duikteam en de Dienst Domeinen. In 1990 is door de Dienst Domeinen beslo ten het rijksdeel permanent in beheer onder te brengen bij het Stedelijk Museum Vlis singen. Hierdoor beschikt het museum over enkele unieke topstukken uit het project. De vaste opstelling in het museum geeft een beeld van het leven aan boord. Per soonlijke bezittingen en gebruiksvoorwer pen laten duidelijk het verschil in rang zien van de mensen aan boord. Daarnaast wordt gevonden lading getoond. Het duikproject van 2000 heeft een groot aantal bakstenen opgeleverd. Deze waren niet alleen als bouwmateriaal voor de Oost aan boord, maar ook als ballast. Uniek is dat deze stenen niet de gebruikelijke IJsselsteentjes zijn, maar lokaal gebakken Zeeuwse brikken. In de loop van de jaren zijn verschillende soorten verlichting van het schip gevonden onder andere een wandlamp met kaarthou der. Al deze voorwerpen kunt u deze zomer zien in het museum. Verder vindt deze zomer weer een expeditie plaats naar het wrak. Naast de vaste con servator, Ton van der Horst, is net als vorig jaar de Britse Alex Hildrid, conservator van het Mary Rose Project, bij de expeditie be trokken. Gerestaureerde schilderijen Voor de inrichting van het nieuwe Zeeuwse Maritiem MuZEEum wordt een belangrijk deel van de collectie 'toonbaar' gemaakt. Een flink aantal schilderijen moest drin gend worden gerestaureerd. De restauratie wordt uitgevoerd door restauratieatelier Wim Maat uit Vlissingen. De restauratie van de werken was mogelijk dankzij bijdragen van een aantal fondsen en Zeeuwse bedrijven. Een deel van de werken is inmiddels ge reed en deze zijn nu te zien in een over zichtstentoonstelling in het museum. Naast de schilderijen zijn er foto's waarop de staat waarin de werken verkeerden voor restau ratie zichtbaar is. In dezelfde tentoonstelling zijn de drie aquarellen van Haccou te zien, die dit voor jaar in het bezit van het museum kwamen. Cl heeft hierover kunnen lezen in het april nummer van Den Spiegel. De aquarellen zijn gerestaureerd door res tauratie-atelier Marijn de Valk in Middel- Juli 2001 19

Den Spiegel | 2001 | | pagina 21