Boeksignalement nieuwe, grote maquettes vertellen de ge schiedenis van het fort door de eeuwen heen. De maquettes zijn gemaakt door Frank Sigmund, die ook maquettes ver zorgde voor het Tropenmuseum en het Maritiem Museum in Amsterdam. Rondleidingen: Door de vereniging voor Natuur- en Milieu educatie worden rondleidingen verzorgd in en om het fort, op dinsdagavond tot en met 28 augustus 2001, aanvang 19.30 uur. Verder zijn er rondleidingen op zondag van 1 juli tot en met 26 augustus, 2 en 9 septem ber en 14 en 21 oktober, vanaf 14.00 uur. Kaarten hiervoor kosten 4,50 p.p. en zijn verkrijgbaar bij het Stedelijk Museum Vlissingen en Fort Rammekens. Fort Rammekens is dagelijks geopend tot 1 november 2001 van 13.00 tot 17.00 uur. Op maandag is het fort gesloten. Voor meer informatie: e-mail: fort.rammekens@lampsinshuis.com Volgend jaar is het vierhonderd jaar gele den dat de Verenigde Oost-Indische Com pagnie (VOC) werd opgericht. Het jaar 2002 zal dan ook bol staan van de VOC- activiteiten. Zeeland zal hierbij een voor trekkersrol vervullen. In Vlissingen zullen de festiviteiten beginnen met de opening van het Maritiem MuZEEum Zeeland, met grootse aandacht voor de VOC. De laatste jaren is er een lawine aan VOC-publicaties uitgegeven; dat zal in 2002 alleen nog maar toenemen. Als voorproefje op wat ons te wachten staat, wil ik graag de aan dacht vestigen op een publicatie die alweer een tijdje geleden verschenen is, maar het alleszins verdient om hier alsnog besproken te worden. Het gaat hier over het populair- wetenschappelijke boek van Ruud Paesie, Het VOC-retourschip Rauesteyn: De laatste reis uan een Zeeuwse Oostindiëuaarder. In de vroege morgen van de negende mei 1726 liep het VOC-schip Ravesteyn bij de Malediven aan de grond. De bemanning had nog geprobeerd de steven te wenden, maar kon 'hun bodem niet door den wind Ad Tram per krygen en wierden in een moment des tyds door de stroom op het rif geset' en raakte 'door verschydene stooten leks en het roer quyt'. Hiermee eindigde de laatste reis van de Ravesteyn. De meeste schipbreukelin gen wisten uiteindelijk Ceylon te bereiken al had dat nogal wat voeten in de aarde. Zo werd de Vlissingse onderstuurman Cornelis de Zitter ervan beschuldigd dat hij samen met 45 anderen in plaats van hulp te zoe ken, gevlucht was. Een halfjaar later zou De Zitter samen met twee anderen door de raad van justitie te Colombo veroordeeld worden. Het hoger beroep, dat in 1731 in Batavia diende, zorgde echter voor vrij spraak. De Zitter zou later nog als schipper dienst doen voor de VOC. Schrijver Ruud Paesie gaat niet over één nacht ijs. In het ruim tweehonderd pagina's tellende, rijkelijk geïllustreerde boek laat hij weinig details onbesproken. De auteur ba seert zich niet alleen op gedrukte bronnen, maar duikt ook zelf in de archieven. Niet al leen deed hij onderzoek in Nederlandse ar chieven - het VOC-archief wordt beheerd Juli 2001 21

Den Spiegel | 2001 | | pagina 23