door het Algemeen Rijksarchief in Den Haag - ook de VOC-bescheiden in Cape Town (Zuid-Afrika), Colombo (Sri Lanka) werden door hem geraadpleegd. In de winter verblijft Paesie vaak als duikin- structeur op de Malediven. Deze bijzonde re combinatie van duikinstructeur en ge schiedvorser stelde hem in staat om het wrak van de Ravesteyn te lokaliseren en daardoor een bijzonder boek te schrijven. Zelf schrijft hij over die ontdekking: 'Even later sprongen we in het ondiepe en warme tropische water en tot onze grote verbazing en ongekende blijdschap was het eerste wat we zagen een bijna vier meter groot an ker dat schuin uit de koraalbodem onhoog stak. Ik kon mijn ogen niet geloven. Binnen een minuut hadden we restanten van de Ravesteyn gevonden. We waren er letterlijk bovenop gesprongen'. In deel 1 behandelt de auteur de ontdek king van het wrak. In deel 2 volgt een re constructie van de laatste reis van de Ravesteyn. Hij begint dit deel met het be schrijven van het reilen en zeilen van de VOC in Middelburg. Hierbij komen zaken als: de aandeelhouders, het onderhouden en bevoorraden van het schip, de lijnbaan, de bewapening en de aanmonstering ter sprake. Vervolgens kiezen we het ruime sop en komt alles aan bod dat tijdens de reis van belang was. Mavigatiemethoden, kaartmateriaal, routes, maar ook ziektes, geneesmiddelen en vooral chirurgijn-ge reedschap passeren de revue. De Rave steyn verblijft ruim een maand op Kaap de Goede Hoop om reparaties uit te voeren aan het schip en proviand in te slaan voor het vervolg van de reis. Daarna komt het vervolg van de reis op de Indische Oceaan ter sprake tot aan de stranding op de eilan denarchipel de Malediven. Het laatste hoofdstuk handelt over de handelsfactorij van de VOC op Ceylon en mondt uit in de bovengenoemde rechtzaak tegen Corneiis de Zitter en companen. Het boek sluit af met een aantal interessan te bijlages. Een van deze bijlages vermeldt de complete bemanning. Van de 211 opva renden, (waaronder 67 militairen) was een handjevol afkomstig uit Vlissingen, waarbij opperstuurman Zacharias Zachariasz. en tweede onderstuurman Corneiis de Zitter het meest in het boek ter sprake komen. leder hoofdstuk is uitbundig geïllustreerd, waaronder een groot aantal, meestal door de auteur zelf op lokatie genomen kleuren foto's. Zodoende zal ook de niet-lezer (als die er zijn in de vereniging) aan zijn trekken komen. Is er dan niets negatiefs over dit boek te melden? Jawel. Een aantal foto's zijn te donker en te onscherp afgedrukt; een smetje op een verder voortreffelijk boek. Ruud Paesie, Het VOC-retourschip Rave steyn De laatste reis van een Zeeuwse OostindiëvaarderAmsterdam 1999, Uitgeverij De Bataafsche Leeuw 22 Den Spiegel

Den Spiegel | 2001 | | pagina 24