Ook op cultureel gebied gebeurde er van alles. Vlak bij het strand was een muziek tent, waar regelmatig concerten werden ge geven. Er was een tentoonstellingsruimte, waar Kunstkring het Zuiden exposeerde. Trokken al deze activiteiten veel mensen van buiten Vlissingen aan? Er was wel een groeiende bevolking: nieu we woonruimte was nodig en de stad breid de zich uit met nieuwe woonwijken. Toch zal ook in die tijd hebben gegolden wat nu voor sommigen nog geldt: Vlis singen is het einde van een spoorlijn, waar allerlei faciliteiten die een grote stad biedt, ontbreken. Vlissingen heeft veel te bieden voor wie het wil zien. Niet voor niets keren veel Vlis- singers op enig moment in hun leven terug naar hun geboorteplaats. Zij hebben dan vaak een werkzaam leven geleid, elders in Nederland, of waar dan ook, want Vlis- singers vind je van oudsher over de hele wereld. Wellicht heeft dit te maken met de mentaliteit van vrijbuiters, mensen van de waterkant, met zucht voor avontuur, niet bang voor het onbekende. Zoals gezegd gaat het in deze Spiegel om mensen van buiten Vlissingen, import- Zeeuwen, die hun invloed hadden, als le raar, via school, maar ook daarbuiten op het gebied van de beeldende kunst. Jan Hintzen vertelt over Wim Ditmar, wis kundeleraar maar vooral schilder. Zeevaartscholieren, afkomstig uit alle delen van het land. Veel van hen zijn in Vlissingen blijven wonen. In het artikel van Henk Feij is te lezen hoe belangrijk bepaalde zee vaartschoolstudenten, uit Den Haag, Rot terdam en omstreken zijn geweest voor het ontstaan van de rock 'n' roll in Vlissingen. Henk Feij heeft een en ander verwerkt in een uitgebreid artikel. Het artikel van Jan Hintzen zowel als dat van Henk Feij is voor hen die deze periode meemaakten vast heel herkenbaar, voor de andere lezers ge ven zij een ongetwijfeld zeer boeiend tijds beeld. Deze inleiding ben ik begonnen met een gedicht van J.C. van Schagen (in 1891 ge boren in Vlissingen) en ik besluit met een heel ander gedicht, nl. van Hans Verhagen, eveneens dichter, beeldend kunstenaar, maar ook Vlissinger. Sterren Wereld waar geen nachtegaal kan zingen. Het met vaal verschoten rozen bedrukte behang. Wereld, wreed soms. A wordt langzaam groter. Ijskast, wasmachine, televisie. B bloeit in de breedte en ontploft. Schitterend vuurwerk, vonken, sterren, knetterend, sissend, en weer dovend. En 1, 2, 3, pang, pang, pang, C schiet omhoog. Hans Verhagen (1939) Uit: Sterren cirkels bellen 4 Den Spiegel

Den Spiegel | 2001 | | pagina 6