Olieverf op linnen, sluiting gat Noiiedijk in 1945. Met dit schilderij werd de eerste prijs gewonnen op de bevrijdingstentoonstelling te Rijswijk in 1980. die in die periode verkrijgbaar waren. Het uitzicht op de Westerschelde en op de oude Vlissingse binnenstad vanuit zijn woonhuis gaf hem steeds weer nieuwe inspiratie. De HBS tekenleraar L. van der Steen, de vorige bewoner van Boulevard de Ruyter 50, werd zijn eerste kunstvriend. Van der Steen verbouwde een oude verhuiswagen tot zomerresidentie en plaatste deze op een stukje grond in Dishoek. Regelmatig fietste Ditmar daar naar toe. Met Van der Steen zat hij dan in de duinen te schilderen. In die tijd ontstonden zijn duinlandschappen, zeege zichten en impressies van Walcherse dorp jes. Van der Steen had ook een boot, de 'Schel- dejol' waarmee de vrienden tochtjes maak ten, bijvoorbeeld naar Veere. Natuurlijk om te schilderen. Kunstkring het Zuiden Van der Steen introduceerde Wim Ditmar in het Zeeuwse en bij de Kunstkring het Zuiden. Deze Vlissingse kunstkring, opge zet en geleid door Gerard Jacobs (1865- 1957), kan gezien worden als een tegen hanger van de avantgardistische groep kunstenaars rondom Jan Toorop en Piet Mondriaan die in Domburg exposeerde. Kenmerkend voor het werk van de leden van de Vlissingse kunstkring is het kleurge bruik, de lichtval en het naturalisme. Volgens Jacobs zijn de kleuren op Wal cheren intens blauw, groen, rood, oranje, paars en zwart en maakt de reflectie op de duinen en het strand het licht zo wit, zo ty pisch Walchers. Later wordt die lichtval in de kunst Scheldeluminisme genoemd. Binnen de Kunstkring het Zuiden was er in die tijd een onafhankelijke groep actief die veel leraren uit het voortgezet onderwijs telde. De kunstkring was voor hen meer een particuliere academie waar Gerard Jacobs gevorderde amateurs inspireerde. Naast de verplichte zeegezichten schilder den deze Jacobsjes ook naar model por tretten en naakten. Sommige echtgenotes wisten daar niets van. Er bestaat de vol gende anekdote: na het overlijden van één der leden vond zijn weduwe de naakten. De Juli 2001

Den Spiegel | 2001 | | pagina 9