üe wieg van de Zeeuwse rock 'n' roll stond in VI is sin gen Henk Feij 'Al onze sympathie', schreef gitarist Rob van Raaiten in een mooi handschrift achter op een foto van Little Jimmy The Sharks. Het was 1964. Hij liep op een dag met bassist Carlos van den Berg over de Vlissingse Nieuwendijk. Een 'uitgerolde' gitzwarte kuif, lange lichte re genjas en Beatle-laarsjes. Ook Carlos had een indrukwekkende haardos. Niet Vlissings, vond ik toen, ze leken eerder weggelopen uit een foto van de Parijzenaar Robert Doisneau. Zenuwachtig duwde ik na lang aarzelen en een korte achtervolging de jongens hun eigen foto onder de neus en vroeg om een handtekening... Schoolbandje The Planets: v.l.n.r. Ad Lijnse, Rob van Raaiten, Tony Barten (popcollectie Henk Feij) Raaiten uit Souburg. Mijn moeder en mijn oma spraken die avond over 'die jongen met dat aangebreide haar'. Hij zat in de hoogste klas van de ulo, ik in de eerste, maar hij speelde al bijna professioneel in de band Little Jimmy The Sharks. In de jaren zeventig, zelf zong en speelde ik toen in Bridge en The Laurel Canyon Band, sprak ik regelmatig met barkeeper Vivian 'Turry' Thurnim van Café Atlanta in de Walstraat. In de volksmond werd Turry be schouwd als de 'eerste neger in Vlissingen'. Hij had de Zeevaartschool gevolgd en ge varen als stuurman, maar was ook violist en drummer. Of ik wist dat hij ooit furore had gemaakt met The Javelins, vroeg ca fébaas Rob de Groot. Nee dus. Ik bezat slechts een foto van The Javelins 69; één van de vervolgen op de oorspronkelijke Javelins. Daarop stonden de broers Rudy en Tonny de Queljoe, Johnny Caljouw, Boet Saija en Ad Wilschut. Een naspeuring naar het begin van The Javelins en The Sharks bracht me aan de wieg van de succesvolle Vlissingse rock 'n' roll, naar 1957 en naar sologitarist/band leider Ronny Flohr. Maar eerst op zoek naar talent. Talentenjachten, teenagershows, amateur-parades Ook in Vlissingen werden in de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw met een grote regelmaat talentenjachten, teenagershows, amateur-parades of show- en dansavonden georganiseerd. Bijvoorbeeld in het Concert gebouw dat nu Arsenaaltheater heet. ledereen die wat kon, van een komische voordracht tot een luidruchtig rock 'n' roll optreden, tekende regelmatig in op zulke teenagershows en hoopte op landelijke doorbraak. Op een Amateurparade in 1953 had bijvoorbeeld de in Vlissingen woon achtige Greetje Kloet, nu bekend als Greetje Kauffeld, in het Concertgebouw de Op de Grote Avond van de Christelijke CIlo in maart 1964 in het Scheldekwartier, had ik Rob van Raaiten voor het eerst zien spe len met het schoolbandje The Planets: Tony Barten gitaar, Ad Lijnse drums, Rob van Raaiten sologitaar. Voor het eerst hoorde ik de elektrische gitaar 'live' bespeeld. En wel op een manier die zoveel indruk maakte, dat het een liefde voor het leven werd. Je kende The Shadows met Cliff Richard en The Ventures spaarzaam van de radio, of van een singletje dat op een klassenavond van de ulo door een klasgenoot werd mee genomen van een oudere broer of zus. Maar 'live' gespeeld, dat hoorde ik niet eer der. Hij werd mijn idool, gitarist Rob van 10 Den Spiegel

Den Spiegel | 2001 | | pagina 12