lste prijs gewonnen met de Patti Page-co ver I went to your wedding en daarmee een start gegeven aan een glansrijke carri ère die via Duitse schlagers reikte tot 'a pri- zewinning lady of jazz'. Je leest in verschil lende Zeeuwse kranten uit de vroege jaren zestig over talentenjachten met namen als de broers Van Vredegem uit Goes (Kees van Vredegem is nog actief), over De Ruto's, dat waren de Vlissingse Blue Dia monds Tonny Kruysse en Rudy Louwerse, The Rockin' Devils met Jan Blok en de hui dige RPCZ-directeur Dook Kopmels, Ramses and The Archers (ook met Kop mels), Tilly de Kok (later als Tilly den Boer onsterfelijk geworden met de dialectconfe rence Tanne uut Kwèdamme), zanger Johnny Caljouw en de zingende zusjes Suus Emma Francke uit Souburg, die gekleed in zelfvervaardigde nopjesjapon nen als oprechte amateurs de landelijke televisie haalden met hun versie van Haua Naguila. Vanuit Hilversum kwamen er legendari sche namen uit de lichte muziek in de ju ry's terecht: Guus Jansen jr. Co de Kloet, Pierre Wijnnobel; platenmaatschappijen zochten driftig naar taient. Als opwarm- of als slotact van een talentenjacht in de vroege jaren zestig kwamen er landelijke Indobandjes mee. De rock 'n' roil was in middels in volle hevigheid losgebarsten: na Bill Haley en Little Richard waren er vanaf 1959 ook Elvis Presley en Cliff Richard. Peter en Zijn Rockets uit Eindhoven zetten op die feesten hun succes Kom van dat dak af op het vuur, de eerste Nederlands talige rock 'n' rollplaat, want van de radio had je nog niets te verwachten. De Nederlandse radio hield wel Amerikaanse versies achter ten faveure van Nederland se artiesten die met slappe vertalingen van diezelfde liedjes kwamen. 'Anneke Grönloh bracht met Tutti Frutti de toe hoorders in haar ban', lees je in 1960 in de plaatselijke krant, maar Haagse of Rotterdamse Indobands speelden op dat soort avonden werkelijk een bepalende rol. "Man, die mensen waren veel muzikaler dan wij en kenden ook een hoop liedjes", zei de Bevelandse rocker Jan Blok in de PZC van 3 oktober 1992, "Country met van die hawaiigitaren, ik wist niet wat ik hoor de..." Indorock Ronny his Rockin' Kids Het waren de Indorockers, en dan met na me de vanuit Breda in Duitsland en België opererende Tielman Brothers, die in de late jaren vijftig de wegbereiders werden bij de acceptatie van Nederlandse popmuziek. In Rockin' Ramona van muziekwetenschap per Lutgard Mutsaers is over het ontstaan van de Indorock in Nederland uitvoerig ge schreven. In dat boek is er via Rudy de Ronny his Rockin' Kids, ca. 1959 Concertgebouw Vlissingen: sologitarist/bandleider Ronny Flohr (m) met de gitaristen Walter Ott en Max van Cadzand (foto H P. van Wijk, popcollectie Henk Feij) Juli 2001

Den Spiegel | 2001 | | pagina 13