Bruisend Vlissingen aafke Verdonk-Rodenhuis zeekant de zon gaat onder mensengewandel op het duinpad zachtjes ruist de zee een dikkig wijfje -de man: apostel met ijsmuts- ze ruilen waarheden een jong stelletje- luchtigjes spelen ze handje handje touche que touche een oude Duitser vecht heldenscherpsel in het wijde- ruitpetje met rode pompon weer een stelletje maar nu met armenwerk zachtjes wiegt ze de heupen rood zakt de zon weg langs mijn bankje stekkeren oude dametjes opeens zijn ze overal de eendere krullebollen van een bus- dan luwt ook dit weer een Commandoheer wijst zijn kroost waar de zee is- daarachter is Engeland het laatste oordeel voor ogen kwekkeren twee dametjes over de kapper het gaat schemeren het golfrollen verdonkert niemand die het verneemt- J.C. van Schagen (1891-1985) Achter de sterren Clit: Wat dit blijfsel overbleef Het midden van de vorige eeuw, de twintig ste eeuw, staat in deze Spiegel centraal, van de jaren dertig tot het begin van de ja ren zeventig. Het gaat hierbij vooral om mensen die van buiten Vlissingen kwamen en die hun stempel zetten op bepaalde sfe ren in het Vlissingse. Tegenwoordig profileert Vlissingen zich als 'bruisend als de branding'. Hoe was dat aan het begin van de vorige eeuw? Er waren havenactiviteiten, in 1873 waren de nieuwe havens in gebruik genomen. De Stoomvaart Maatschappij Zeeland onder hield een regelmatige veerdienst op Enge land en bezorgde menig Vlissinger werk. Dit geldt ook voor de vele fabriekjes die er in deze periode in Vlissingen waren. In de zaalbrief bij de tentoonstelling Verdwenen maar niet vergetenis hier aandacht aan besteed. De Koninklijke Maatschappij De Schelde was de grootste werkgever en dit had grote invloed op het leven in de stad. Vanaf het begin van de twintigste eeuw nam het toerisme toe, het strandtoerisme met name. Denk aan de fraaie afbeeldingen die we kennen van strandkoetsjes, strand stoelen, 'Grand Hotel des Bains', later 'Grand Hotel Britannia'. De Badhuisweg, een lange weg die uitein delijk via een trap, de Leeuwentrap, naar zee leidt, is rond de eeuwwisseling ont staan. Zo werd het strand bereikbaar vanuit de stad. Juli 2001 3

Den Spiegel | 2001 | | pagina 5