A/Vim Ditmar, wiskundeleraar maar vooral schilder Jan Uintzen Van 1933 tot 1958 woonde en werkte Wim Ditmar in Vlissingen. Hij was docent wiskunde en Engels, maar liet vooral sporen na als schil der van landschappen en stadsgezichten. Gestimuleerd door zijn vrouw en geïnspireerd door de sfeer in Zeeland en door Gerard Jacobs werd hij zelfs meer kunstenaar dan leraar. Als lid van de Kunstkring het Zuiden probeerde hij de meester Gerard Jacobs te volgen. Uiteindelijk leidde dit tot een eigen kleurgebruik en penseelhantering. Zijn leven Wim Ditmar werd in Utrecht geboren op 5 januari 1893 en studeerde aan de Nor maalschool, de opleiding voor onderwijzers en onderwijzeressen. Tijdens zijn opleiding kwam de student onder leiding van een er varen docent al op jonge leeftijd voor de klas om ervaring op te doen. Aan het begin van de twintigste eeuw was het gewoon dat de aspirant-onderwijzer al op zijn 14e ken nis maakte met leerlingen en problemen van een schoolmeester. Het is niet bekend of Wim Ditmar tijdens zijn opleiding al een speciale voorliefde voor het vak tekenen ontplooide. Uitgesloten is dat niet: de schrijf-, teken- en schilderlessen kregen een speciaal accent bij de onderwijzersop- als ontsDannina en teaenwicht voor achtereenvolgens de l.o. akten voor Engels en wiskunde. Zijn avondstudie werd uitein delijk beloond: in 1933 werd Wim Ditmar benoemd tot leraar aan de Christelijke Ulo te Vlissingen. En zo komt hij min of meer toevallig in Vlissingen terecht. Deze verhuizing zou niet onbelangrijk blij ken. Naast Engels en wiskunde moest hij namelijk ook les geven in tekenen en dat beviel hem uitstekend. Nu kreeg ook zijn ontwikkeling als kunstenaar impulsen. Een nieuw aangevangen studie, voor boekhou den en handelskennis, werd voortijdig af gebroken. Het zou wel meer geld opleve ren, maar hij werd er ook neerslachtig van. Hij kwam voor de keuze: studie of kunst. Zijn vrouw raadde hem aan lekker te gaan schilderen. En zo geschiedde. Vijfentwintig jaar, tot aan zijn pensionering in 1958, bleef hij les geven aan de Chris telijke Ulo in de Coosje Buskenstraat te Vlissingen. De toenmalige ulo-opleiding kende de rich tingen A en B. B-kandidaten kregen een extra pakket wis- en natuurkunde. Wim Ditmar was vooral bij die lessen wiskunde voor de kleine B-groep een kundig en ge liefd docent. Dat heb ik in die jaren ook zelf mogen ervaren. Meerdere malen ontving hij die leerlingen bij hem thuis, eerst op Bou levard de Ruyter 50, na de Tweede Wereld oorlog op nummer 80 met als naam Gol- de kennisoverdracht van rekenen, taal, ge schiedenis en aardrijkskunde. Ook moest een schoolmeester artistieke bagage heb ben. Hij behoorde overal van te weten en werd nog gerekend tot de notabelen van een dorp of stad. Na zijn studie aan de Normaalschool werd Ditmar benoemd aan een Utrechtse lagere school. In de avonduren studeerde de jon ge Wim door, want zijn ambities lagen bij het voortgezet onderwijs. Ditmar behaalde Het woonhuis Boulevard de Ruyter 80 in de winter van 1945- 46, waar Wim Ditmar met zijn vrouw en dochter woonde. (De afbeeldingen bij dit artikel zijn ontleend aan het privé-archief van mevrouw A.M. van Loo-Ditmar) Juli 2001

Den Spiegel | 2001 | | pagina 7