Het plaatsen van de kanonnen bij het standbeeld, augustus 1905 (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) hadden genomen van de burgemeester, verliet de trein om even 4 uur het station', zo eindigt het krantenartikel. Was Michiel een slavenhaler of een slavenbevrijder? De Ruyter heeft in dienst van Cornelis Lampsins alle rangen aan boord van de schepen van deze Vlissingse koopman/re der doorlopen. Als schipper voer hij op Noord-Afrika, Brazilië en de West-Indische eilanden. Ook als walvisvaarder heeft hij zich ingezet. Nimmer werd door hem in de periode dat hij als koopvaardijschipper voer, de handel in slaven bedreven. Groot was daarom de verontwaardiging en erger nis toen vorig jaar in Vrij Nederland een ar tikel verscheen met als titel 'Michiel Adriaenszoon de Ruyter, slavenhaler.' Middels vergaande verzinsels trachtte de verslaggever Michiel als slavenhaler te be stempelen. Een citaat: 'Het stof weghalen van de oude monumenten die met nieuwe elementen kunnen worden verrijkt.' Daarna vervolgt de schrijver: 'In Nederland is de eerste kandidaat om de slavernij te herden ken het standbeeld van Michiel de Ruyter in Vlissingen.' Dan worden door hem de standbeelden genoemd van Van Heutz en Jan Pieterszoon Coen. Door Michiels daden te vergelijken met die van Van Heutz en Coen wenst men hem let terlijk en figuurlijk van zijn voetstuk te stoten. Het herschrijven - soms een eufe misme voor vervalsen - van onze geschie denis, gaat onverdroten voort. Bovendien krijg ik de indruk dat men iets af wil doen aan de waardigheid van Michiel. Die indruk wordt nog versterkt door de wijze waarop men omgaat met het standbeeld. In de nabijheid is een roestige cilinder ge plaatst. Nog maar kort geleden werd Michiel in zwart en geel crêpepapier verpakt. Hoewel de Vlissingers in niet geringe mate hebben deelgenomen aan de zo verfoeide handel in mensen is dit voor wat De Ruyter betreft niet het geval. Eerder kan hij ge noemd worden in de rol van slavenbevrij der. Als vice-admiraal van de vloot heeft hij tijdens zijn vele expedities naar de Middel landse Zee vele honderden Hollandse en Zeeuwse zeelieden die in handen waren ge- 8 Den Spiegel

Den Spiegel | 2001 | | pagina 10