vallen van Barbarijse- en andere zeerovers, bevrijd. Deze waren op de noordkust van Afrika als slaven te werk gesteld. Een an dere bevrijding dient hier genoemd te wor den. In 1676, drie weken voor zijn dood, heeft hij 26 Hongaarse predikanten bevrijd van een gruwelijk lot. Deze waren veroor deeld tot slaaf op de galeien. Protestanten werden gruwelijk vervolgd en predikanten voor bloedrechtbanken gebracht. Dit alles is reden voor de Hongaren om Michiel nog altijd te eren. Voor hem werd in het Hon gaarse stadje Debrecen een monument op gericht. Mijn conclusie is dat men in het heden daagse Nederland niet meer het belang van onze geschiedenis beseft. Men zou het de arrogantie van de luxe kunnen noemen. Hoe dan ook, handen af van het standbeeld van Michiel de Ruyter. Geraadpleegde literatuur en bronnen: Ronald Prud'homme van Reine, Rechterhand uan Nederland, biografie uan Michiel Adriaenszoon de Ruyter, Amsterdam 1996 Doeke Roos, Zeeuwen en de West-Indische Compagnie, Hulst 1992 Krantenartikel Vrij Nederland, november 2000. Zie ook: kwesties@weekbladpers.nl 0 Herdenkingsrede uitgesproken door vice-admiraal A. van der Moer, 25 maart 1982 P.C. Verhoef, Gedenkschrift der Oprichting uan het standbeeld uan M.A. de Ruyter. Plechtig ontbloot in Vlissingen den 25 augustus 1841, Vlissingen 1842 Bibliotheek en krantencollectie Gemeentearchief Vlissingen Met dank aan Ad Tramper, medewerker van het Gemeentearchief te Vlissingen. 25 Augustus 1894 vond de onthulling plaats van het verplaatste standbeeld van Michiel de Ruyter. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) Oktober 2001 9

Den Spiegel | 2001 | | pagina 11