Afbeelding van het zelfde reliëf in de St. Jacobskerk (Fotocollectie Gemeente archief Viissingen) een fort, het verbouwen van suikerriet voor alcohol, het verbouwen van graan dat al lengs door de van het schip gekomen rat ten werd opgevreten, en natuurlijk ook de problemen die men had met omhakken van de bomen die het kostbare ebbenhout moesten leveren. Zelfs met de hulp van Indische dwangarbeiders of op Madagaskar gekochte slaven was het omleggen en ver zagen van het bikkelharde hout haast on doenlijk. Het eiland was niet winstgevend genoeg en daarom verliet men het eiland weer. De tekst was gelardeerd met plaatjes, deels oude gravures, deels illustraties van mijn hand: een reconstructie van het eerste fort, de ratten, een paar dode dodo's, een Compagnieschip in de vliegende storm. Ik had zelfs een plaatje ingeleverd van een ta melijke vrije kopie van het voor doorgewin terde Vlissingers bekend reliëf, dat zich in de Sint Jacobskerk bevindt en dat het schip De Woestduin voorstelt, dat vastge lopen op een zandbank, na het kappen van de masten toch nog reddeloos ten onder ging (deze tekening werd echter niet in het boekje opgenomen). Ik mocht het boekje zelf naar Mauritius brengen, er was absolute haast bij en daar werd het bij het begin van de conferentie ter hand gesteld aan prinses Marilène. Ik herinner me dat ze het mooi vond. Ik weet echter niet waar het gebleven is, en wat er van geworden is. In de zomer van 1779 voer De Woestduin vast op de Noorderrassen. Het schip kwam van Batavia. 76 Personen konden met veel moeite door Jacob en Frans Naerebout werden gered. Onder hen die verdronken was de jonge Engelsman Daniël Octavius Barwell. Hij kreeg een marmeren gedenk teken in de Sint Jacobskerk in Viissingen met een relief dat de ondergang van De Woestduin voorstelt. Oktober 2001

Den Spiegel | 2001 | | pagina 13