perschepen. Vanaf het begin van de Negenjarige Oorlog, in 1688, bestreken zij hun operatieterrein, de Noordzee. Het strijdtoneel van de marine zou gedurende de Negenjarige Oorlog voornamelijk in het Kanaal en de Middellandse Zee zijn. Dit be tekende dat de Noordzee voor het eerst een operatieterrein werd waar de commissie- vaarders het monopolie leken te bezitten. Het bleef niet bij de dreiging van individuele commissievaarders. Op 27 juli 1690 kwam het bericht de pro vincie Zeeland binnen dat enkele galeien met regimenten soldaten te Duinkerken waren binnengelopen. Bevreesd voor een beschieting of zelfs invasie van Walcheren, in het bijzonder Vlissingen, trachtten de Staten van Zeeland de troepen te mobilise ren en alle oorlogsschepen in gereedheid te brengen. Hiertoe werden de binnenliggen- de commissievaarders opgeroepen om zich vrijwillig voor de tijd van veertien dagen in dienst van de provincie te begeven. Zodra het gevaar van de invasie geweken was zouden de commissievaarders weer uit mo gen varen. Waarschijnlijk met het oog op het dreigende Franse gevaar, besloten de Staten op 29 juli om de in de zeegaten lig gende tonnen te lichten, zodat zij niet als baken konden dienen voor een invasie- vloot. Op 1 augustus 1690 waarschuwde de prins van Waldeck raadpensionaris Heinsius voor een invasie op Walcheren door de Fransen. Hij adviseerde vijf regi menten infanterie en een regiment cavale rie naar Zeeland te zenden.4 In 1692 was er wederom opwinding over voorbereidingen die plaatsvonden in de havens van Norman- dië, waarvan stadhouderkoning Willem III echter spoedig begreep dat hiermee geen invasie op Vlaanderen, Nieuwpoort, Oos tende of Walcheren bedoeld werd maar dat Engeland of Schotland het doel van deze expeditie was.5 Op 17 april 1693 vroegen de Staten van Zeeland aan Willem III of de ze, naast de gecombineerde vloten in de Noordzee en voor Duinkerken, enkele Zeeuwse schepen, zoals in vorige jaren ge beurd was, voor de kust van Zeeland tot aan de Maze toe wilde laten kruisen om binnenvarende Franse commissievaarders te weren. De Duinkerker commissievaar ders waren doorgaans veel lichter gebouwd Gezicht op Vlissingen vanuit zee, ca. 1675. (Historisch Topografische Atlas Gemeentearchief Vlissingen) Oktober 2001 13

Den Spiegel | 2001 | | pagina 15