dan de Nederlandse marinebodems en wa ren derhalve veel sneller. Git 'advertentiën' hadden de gecommitteerden namelijk ver nomen dat te Duinkerken schepen op sta pel stonden waarmee ook geroeid kon wor den. Het was duidelijk dat dit een bedreiging vormde voor de veiligheid van de scheepvaart op de zeegaten en binnen stromen van de provincie.6 Om de kust strook en de zeegaten tegen de aanvallen van de Franse commissievaarders te be schermen werden twee oorlogsschepen, zeven fregatten, drie snauwen en twee hoe kers ingezet. Vooral de Zeeuwse kapiteins Cornelis Danckers en Jacob de Maureg- nault boekten diverse successen. Dit was te danken aan de nieuwe schepen waarover zij in 1695 de beschikking kregen. De ad miraliteit Zeeland, hierbij aangemoedigd door het voorbeeld van de eigen commis sievaarders, liet in 1694 een fregat van 42 stukken, de Mercurius bouwen. Met dit fre gat kon ook geroeid worden. Bovendien kocht de admiraliteit zelf het schip de Aurora, een Duinkerker kaper met 28 stuk ken, die op de Vlissingse kust vastgelopen en door de marine overmeesterd was. Met deze speciaal daartoe uitgeruste schepen trachtte de admiraliteit Zeeland zo veel mo gelijk Franse commissievaarders op te brengen of tot zinken te brengen. In het ei gen gewest werden met schepen van de Zeeuwse admiraliteit 23 prijzen opgebracht, waarvan de Mercurius en de Aurora er in 1695 acht voor hun rekening namen;7 een geenszins indrukwekkend getal, gezien de omvang van de door de Franse commissie- vaart ontplooide activiteit. Het in de zomer van 1695 veroveren van een chaloup met Franse commissievaarders in het Sluise Gat door de Sluise beurtschipper Gerrit van der Houcke zal dan ook vooral een psycho logisch effect hebben gehad.8 In de Noordzee kruiste het eskader van schout- bij-nacht Philips van der Goes met een vloot van veertien schepen waarvan er tien Het zuidelijke deel van de Noordzee, met boven de Hollandse, Vlaamse en Franse kust en onder de Engelse kust. (Historisch Topografische Atlas Gemeentearchief Vlissingen) 14 Den Spiegel

Den Spiegel | 2001 | | pagina 16