Het standbeeld van De Ruyter op het De Ruyterplein vóór de verplaatsing, ca. 1890. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) rijksvaartuig Vlissingen dat gesleept werd door het koninklijk stoomjacht De Leeuw. Dit transport kwam op 9 augustus 1841 in de haven van Vlissingen aan. Het werd binnengehaald met vreugdegejuich, de vlaggen werden uitgestoken en de kanon nen op de vesting afgevuurd. Aan de vooravond van de onthulling op 24 augustus werd door klokgelui van de Jacobstoren de plechtigheid aangekon digd. Het standbeeld dat aanvankelijk door een linnen kleed was bedekt werd in de vroege morgen 'met vlaggen omwonden.' Aan weerszijden van het beeld waren stel lingen geplaatst waarop kaarsen en petro leumlampen waren geplaatst. Deze verlich ting was symbolisch voor geboorte en sterven van de admiraal. De vele honderden genodigden verzamel den zich in de Jacobskerk. In het gezel schap van koning Willem 11 waren ook zijn zoons, waaronder prins Hendrik de Zee vaarder, die nog tijdig van een kruistocht was teruggekeerd. Op een teken van de koning werden de vlaggen weggetrokken. Een daverend gejuich ging op. Dit werd be antwoord door het bootsvolk uit de masten en ra's van de nabij gelegen kanonneerbo ten, 'die in het want paradeerde.' De festi viteiten werden daarna voortgezet en duur den in totaal drie dagen. In 1877 werd nog een wit marmeren plaat, omgeven met een krans, op de sokkel aan gebracht met de tekst 20 april 1676-1876. Dit als herinnering aan zijn 200-jarige sterfdag. Verplaatsing standbeeld in 1894 en inwij ding kanonnen in 1905 In 1894 werd besloten het standbeeld te verplaatsen naar de boulevard. Op 10 juli van dat jaar vond de eerste steenlegging plaats van het nieuwe voetstuk op het Keizersbolwerk. Onder dit voetstuk werd een loden doos geplaatst met de proces- senverbaal van de steenlegging uit 1840 en 1841. In aanwezigheid van Koningin Wil- helmina, met in haar gezelschap haar moe der Koningin Regentes Emma, vond op 25 augustus 1894 de onthulling plaats. Ook toen werd er een wit marmeren plaat, omgeven met krans, aangebracht waarop als tekst, 'Verplaatst 23 augustus 1894'. In de Vlissingsche Courant van 25 maart 1903 treffen we een bericht aan dat kort voordien in de Middellandse Zee een twin- 6 Den Spiegel

Den Spiegel | 2001 | | pagina 8