tigtal kanonlopen waren opgevist. Deze hadden behoord tot de schepen van een Spaans-Hollandse vloot die nabij de berg Etna onder het opperbevel van Michiel de Ruyter een zeeslag voerden tegen Franse schepen. Tijdens deze zeeslag bij Messina sneuvelde Michiel. Negen kanonnen waren van Hollandse makelij en twee werden aan gewezen om naar Vlissingen te worden ver scheept. Op 24 augustus van dat jaar meldde dezelfde krant: 'Heden zijn alhier met het tjalkschip Trekvogel aangebracht de twee oude kanonnen, welke op de Noordzeeboulevard bij het standbeeld van Michiel Adriaenszoon de Ruyter zullen wor den geplaatst.' Ook nu weer was er sprake van vele festi viteiten rond de plaatsing en inwijding van de kanonnen. De rolpaarden waarop ze werden geplaatst werden door de Gemeen te Vlissingen aangeboden. In een pagina- vullend artikel wordt in de Vlissingsche Courant van 30 augustus 1905 verteld over wat zich de dag ervoor zoal rond de inwij ding had afgespeeld. Koningin Wilhelmina was met haar echtgenoot prins Hendrik per spoor naar Vlissingen gereisd. Tijdens de onthulling zei de koningin onder meer: 'De hulde, hem toegebracht door de plaatsing van een tweetal vuurmonden, behoord heb bende aan de admiraliteit, is voorzeker de meest gepaste en eervolste, welke men de zen grooten vlootvoogd had kunnen toe brengen.' Op het kanon aan de rechterkant staat ver der: 'Anno Domini 1617, de Admiraliteit van Amsterdam, Garardos Kasteros, me fe cit Amstlredon. 3660.' Op het linker kanon: 'Admiraliteit residerende tot Rotterdam 1622. 2954.' De laatste cijfers geven het gewicht in oud Hollandse ponden aan. Na meer dan twee eeuwen op de zeebodem te hebben gelegen, staan deze kanonnen nu al weer bijna een eeuw daar waar ze in 1905 werden geplaatst. De koningin en haar echtgenoot vertrokken daarna in open rijtuigen en in de stromen de regen naar het station om per trein de terugreis naar paleis Het Loo te doen. 'Na in de trein gestapt te zijn en zij afscheid Het standbeeld in de takels, augustus 1894 (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) Oktober 2001 7

Den Spiegel | 2001 | | pagina 9