Over dodo's, schepen een uniek boekje die vergaan en Wim Hofman Op 20 september 1598 zetten de mannen van Admiraal Wybrant van Warwyk van de VOC voet op een onbewoond eiland in de Indische Oceaan. Men noemde het eiland Mauritius (naar Prins Maurits van Oranje-Nassau). Het 400-jarig jubileum werd op het eiland gevierd met een tentoonstelling, een voet balwedstrijd, een bloemententoonstelling, het drukken van een aantal speciale post zegels, een bezoek van Prins Maurits en zijn vrouw Marilène, de uitgave van het boek A concise history of Dutch Mauritius 1598- 1710, door Drs. Perry Moree van de Koninklijke Bibliotheek en een conferentie Globalization and the Southwest Indian Oceaan. Maar er moest ook iets gedaan worden voor de jeugd van het eiland. Men dacht aan een boekje en het moest razend snel gemaakt worden, want - en zo gaat het wel vaker - men was vergeten aan de jeugd te denken. Toen ik de vraag kreeg of ik binnen veer tien dagen een boekje voor de jeugd op Mauritius kon schrijven, moest ik wel even achter mijn oor krabben, maar niet lang, want er moest gewerkt worden en zo lag er binnen een week een manuscriptje, rijkelijk voorzien van plaatjes. Uitgeverij Querido in Amsterdam produceerde één exemplaar van het boekje, dat A beautiful Island heet te en dat met de hand was gebonden; de zwarte schutbladen waren met de hand van gouden stipjes voorzien, Het zag er prachtig uit. Het schetste kort de geschiedenis van de Hollanders en Zeeuwen op dat eiland, het vinden van drinkwater, eetbare schild padden en nogal tamme vogels die ze do do dodaars) noemden, het bouwen van Wim Hofman vervaardigde een tamelijke vrije gouache geïnspireerd op het voor doorgewinterde Vlissingers bekend reliëf, dat zich in de Sint Jacobskerk bevindt. Het stelt het schip De Woestduin voor, dat vastgelopen op een zandbank, na het kappen van de masten toch nog reddeloos ten onder ging. 10 Den Spiegel

Den Spiegel | 2001 | | pagina 12