Excursie 2002 Bronnen: De Stads- en Gildearchieven van Vlissingen (In belangrijke mate het archief van Simon van der Swalme, Stadsarchief, inv.nrs 5161 t/m 5184) Coustumen en Ordonnantiën der Stad Vlissingen Literatuur: H.P. Winkelman, Geschiedkundige plaatsbeschrij- uing uan Vlissingen, Vlissingen 1873 P.K. Dommisse, De Ambachtsheerlijkheid uan Oud Vlissingen en de wording uan Nieuw Vlissingen, Middelburg 1910 P.K. Dommisse, Plattegrond en register uan merk waardige panden C.P.l. Dommisse, De geschiedenis uan de Westpoort te Vlissingen, Vlissingen 1903 H.G. van Grol, De geschiedenis der Oude Hauens uan Vlissingen, Vlissingen z.j. Janny Wandel en Leo Speckens De jaarlijkse excursie van de vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum en het Gemeentearchief Vlissingen zal komend jaar naar België gaan. Als eerste datum is 13 april 2002 gekozen. Bij voldoende aanmelding is er een tweede excursie op 20 april 2002. We gaan dit jaar eerst naar de stad Oostende. Daar bezoe ken we het Museum voor Moderne Kunst, het P.M.M.K., waar we kennis kunnen ma ken met het kunstleven in België. Gidsen zullen ons wegwijs maken in dit bijzondere museum, dat ontworpen is als een soort warenhuis. Na dit bezoek kan op eigen gelegenheid en kosten geluncht worden. Daarna voert de excursie ons, op veler ver zoek, naar een kasteel. Dit keer wordt dat het kasteel Wijnendale, een waterburcht te Torhout. Dit is één van de oudste kastelen van het land, het bestond al tijdens de kruistochten, de grondvesten stammen uit de elfde eeuw. Het prachtige kasteel wordt nog steeds bewoond. Vele bekende namen zijn aan dit kasteel verbonden, in de bossen van dit kasteel vond Maria van Bourgondië haar eind door een fatale val van haar paard. Vanuit de recente historie is dit kasteel vooral bekend omdat Leopold III in 1940 besloot hier in ballingschap te blijven, in tegenstelling tot zijn kabinet. Dit is ei genlijk het begin van de koningskwestie. We krijgen in dit kasteel een rondleiding. Bij het kasteel hoort een kaasmuseum 't Bourgondisch Caeshuys', dat ook te be zichtigen is. Op de terugweg stoppen we voor het zo langzamerhand traditioneel geworden drankje. Deze keer op een heel bijzondere plaats, namelijk in het dorpje Lissewege bij Brugge. Daar staat de oudste boerenschuur van België, die behoorde bij de abdij Ter Doest. Deze schuur stamt uit de 13e eeuw, is gebouwd tussen 1230 en 1280, en is nog volkomen authentiek. Al zeven eeuwen lang wordt het dak gedragen door dezelfde eiken bomen. Het is uniek in zijn soort. De maten van de schuur zijn: lengte 60 meter, breedte 25 meter, hoogte 20 meter. We hopen dat we er weer in geslaagd zijn een interessant programma voor u samen te stellen. Bijgevoegd vindt u het inschrijf formulier. Wacht u niet te lang met inschrij ven, want de ervaring leert, dat zeker de reizen naar België zich kunnen verheugen in een grote belangstelling. Omdat een aantal zaken nog officieel moet worden vastgelegd, is dit programma onder voorbehoud. 22 Den Spiegel

Den Spiegel | 2002 | | pagina 24