eeuw voor Vlissingen zeer belangrijke fami lie die hier de grondslag legde voor een grote handelscompagnie. Deze Lampsins- collectie is in 1948 na het overlijden van mevrouw Lampsins-Van der Velde in bruik leen aan het museum afgestaan. In de jaren vijftig van de vorige eeuw is deze bruikleen omgezet in een schenking. Terwijl medeoprichter Willem van der Os zeer nauwkeurig met een duidelijk doel heeft verzameld, zijn in de jaren daarna ook wel eens voorwerpen aan de collectie toe gevoegd waarvan de relatie met het mu seum niet echt duidelijk is. Door handels contracten hebben in de vorige eeuwen veel Vlissingers voor langere of kortere tijd andere continenten bezocht. De weerslag daarvan is bijvoorbeeld te vinden in een omvangrijk legaat (1902) van M.J.P. Renier. Hierdoor beschikt het Museum over Japanse prenten en beeldjes. Ook heeft het museum bijvoorbeeld enkele Aziatische waaiers en Indonesische lontars in bezit gekregen (dit zijn boeken met handgeschreven teksten op bladeren van de lontarpalm). Dit zijn voorwerpen die nog wel in de collectie ingepast kunnen worden, maar soms komt men in één van de depots ook objecten tegen, die niet in de collectie lijken te passen, zoals een complete verza meling tropische schelpen. Het toont een verzamelwoede zoals die aan het begin van deze eeuw algemeen was. Lijst van directeuren en beheerders van het Stedelijk Museum Vlissingen Bij de oprichting van de Vlissingse Oud heidskamer werd direct al een conservator aangesteld, die de verantwoording kreeg over de gemeentelijke collectie. Dit was echter geen functie voor hele dagen. Vanaf 1891 was deze functie gecombineerd met de baan van gemeentearchivaris. Deze dubbelfunctie is gehandhaafd tot 1980. Toen kwamen er twee functionarissen bij de gemeente in dienst, beiden echter niet voor een volle dagtaak. In de museumwereld van Zeeland werd de naam directeur niet gebruikt. Tot de sluiting van het Stedelijk Museum Vlissingen op 11 januari 2002 had de 'directeur' van dit museum binnen het gemeenteapparaat van Vlissingen nog steeds de aanspreektitel van stadsconservator. In de 110 jaar van het bestaan van het Stedelijk Museum Vlissin gen hebben acht conservatoren de Vlis singse cultuurschatten onder hun hoede gehad: C.P.l. Dommisse P.K. Dommisse H.G. van Grol I..M.J. Doornbos J. Louwerse J. den Hoed N. Veldhuis W.I.M. Weber 1890-1905 1905-1911 1911-1943 1943-1944 1944-1957 1957-1963 1963-1980 1980-heden Hoewel de gemeentelijke overheid de mu seumcollectie de afgelopen honderd jaar wel heeft onderhouden, heeft die overheid zelf nooit actief verzameld. De rol van het particulier initiatief is altijd heel groot ge weest. Het verklaart waarom het museum nu over een zeer gevarieerde collectie be schikt. Verantwoording: voor dit artikel werd. gebruikt gemaakt van de tekst op een CD-ROM over het Stedelijk Museum Vlissingen, samengesteld en geschreven door Wilbert Weber en van gegevens uit het Gemeentearchief Vlissingen, veelal ontleend aan museumjaarverslagen verzameld door Ad Tramper. Verschillende citaten uit die jaarverslagen zijn in de oorspronkelijke taal cursief opgenomen. Deze passages geven niet alleen een histo rische kijk op ruim 110 jaar Stedelijk Museum Vlissingen, maar tekenen ook een tijdsbeeld. Treffend en merkwaardig is het dan te moeten constateren dat sommige uitspraken uit een ver verleden, een heden daags waarheidsgehalte hebben. 12 Den Spiegel

Den Spiegel | 2002 | | pagina 14