'voor al hetgeen hij in dezen had verricht en drukte daarbij de hoop ende verwachting uit, dat hij verder het zijne zou blijven toe brengen, niet alleen tot bloei en welvaren van de Oudheidskamer, maar ook tot die van zijne vaderstad, de gemeente Vlissin- gen'. Vervolgens bekeken de genodigden de Oudheidskamer en keerde men huiswaarts in de vaste overtuiging dat een bezoek aan deze kamer alleszins de moeite waard was. De Oudheidskamer was voor het publiek geopend op dinsdag en vrijdag van 13.00 tot 16.00 uur. De toegangsprijs was 0,25 per persoon. Voor een bezoek aan de Oudheidskamer wordt verwezen naar el ders in deze Den Spiegel. Willem van der Os, 'een te vroeg gestor ven zoon van Vlissingen' Het geslacht Van der Os kwam oorspronke lijk uit Zierikzee. Begin negentiende eeuw zien we de naam Van der Os opduiken op Walcheren. Grootvader Willem van der Os, (1813-1872), was geboren in Middelburg, maar vestigde zich later in Vlissingen. Hij was de stichter van een bloeiende brand- spuitfabriek. Zijn zoon Willem, meester in de rechten, was griffier van het kantonge recht te Vlissingen. Hij trouwde in 1863 met Martina Wilhelmina Johanna Elisabeth Vader, afkomstig van Noord-Beveland, dochter van de arts A.C. Vader. CJit dit hu welijk werd op 10 december 1864 zoon Willem geboren, de latere grondlegger van de Oudheidskamer. Nagtglas schrijft dat Willem van der Os reeds op jonge leeftijd begon met het verzamelen van boeken, prenten en handschriften. Deze verzame ling had niet alleen betrekking op zijn ge boortestad Vlissingen. De collectie Van der Os, nu berustend in het Gemeentearchief Vlissingen, is vooral bekend om het bijna volledige werk van Jacobus Bellamy en Betje Wolff. De in 1884 onthulde fontein ter ere van Betje Wolff en Aagje Deken op het Bella- mypark werd opgeluisterd met een ten toonstelling over het werk van deze promi nente Vlissingers uit de achttiende eeuw. Martina Wilhelmina Johanna Elizabeth Vader, moeder van Willem van der Os (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) Van der Os had zich volgens archivaris Dyserinck van zijn beste kant laten zien bij de inrichting en zelfs een verdienstelijke ca talogus van de tentoonstelling samenge steld, die ook nog eens uit eigen zak be taald was. Nagtglas heeft het in het voorwoord van deze catalogus over een 'jeugdige Vlissin- ger, een uitzondering in onzen tijd, waarin de nil admirari geest bij het aankomend ge slacht maar al te dikwerf den toon geeft'. In zijn jonge jaren kreeg Willem les van H.A. Sitsen en op het Instituut van E.G.J. Stuart. Zijn vader stierf in 1875. Drie jaar later, Willem is dan veertien jaar, stuurt zijn moe der hem naar Citrecht voor verdere scho ling. In Citrecht was hij in de kost bij de vroegere hoofdcommissaris van politie Ver- meijs, die naar Citrecht verhuisd was. Hier bezocht hij de gerenommeerde Marnix- stichting. Het Examenregister der faculteit van rechtsgeleerdheid van de Hoogeschool te Utrecht vermeldt dat hij 25 juli 1888 'Gymnasiaaleindexamen' deed en zijn kan didaatsexamen in de rechten op 20 juni 1890. Van der Os woonde in 1888 op het adres Oudkerkhof F 50 en was toen inwo nend bij ene Brouwer. 18 Den Spiegel

Den Spiegel | 2002 | | pagina 20