In Utrecht ging hij 's zaterdags vaak bij Frederik Nagtglas langs. Deze overijverige publicist over tal van Zeeuwse historische onderwerpen had in 1884 Zeeland voor Utrecht verwisseld en verzamelde biografi sche gegevens over tal van Zeeuwse ge slachten. Deze verzameling zou uitmonden in een vierdelige serie Levensberichten van Zeeuwen, waarvan het eerste deel ver scheen in 1888 en het laatste in 1893. De belangstelling van Van der Os voor Vlissin gers van geboorte van weleer leidde tot een uitwisseling van gegevens met Nagtglas. Beiden onderhielden een uitgebreid net werk van correspondentie waarbij Van der Os 's zaterdags met zijn brieven naar Nagtglas ging. In 1884 richtte Van der Os met een drietal medestudenten en vrienden het geschied kundig gezelschap 'Bor' op, dat zich toeleg de op de beoefening van de geschiedenis, in 1886 liet de Utrechtse Kunstkring de honderdste sterfdag van Bellamy niet on gemerkt voorbijgaan. Ook Van der Os droeg zijn steentje bij. Niet minder dan zestig catalogusnummers over Bellamy werden door hem uitgeleend aan de ten toonstellingscommissie voor een expositie die Bellamiana gedoopt was. Van het be stuur van de Utrechtse Kunstkring kreeg hij dan ook een bedankbrief waarin onder an dere stond, 'was reeds uwe bijdrage van groote waarde voor die tentoonstelling, nog meer hebt U het bestuur aan U verplicht door de moeite en den tijd, die u er aan be steed hebt aanvaard, weledel geboren Heer, de verzekering van onze oprechte erkente lijkheid'. Zijn genealogische en historische interesse leidde tot een enorme verzameldrift en een aantal publicaties. In het maandblad De Nederlandsche Leeuw schreef hij artikelen over de Vlissingse geslachten Lampsins, Van de Spiegel en Van de Bussche. Over Willem V schreef hij in de Vlissingsche Courant van juli 1886. Zijn vroegtijdige dood heeft ongetwijfeld tal van artikelen verhinderd te verschijnen. Het gemeentear chief bezit een driedelig handschrift van bij na duizend pagina's in schoolschriftvorm met tal van aantekeningen over Vlissingse geslachten, zeg maar Levensberichten van Vlissingers. De in 1891 verschenen catalo gus van de verzameling van Willem van der Os besloeg bijna 250 pagina's. Willem van der Os was echter hetzelfde lot beschoren als Bellamy en Brouwenaar: de Willem van der Os op ca. 17-jarige leeftijd (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) April 2002 19

Den Spiegel | 2002 | | pagina 21