De mogelijk aan P.J.H. Cuypers toe te schrijven tekening van een idee tot restauratie van de Gevangentoren, ca. 1895 (Historisch Topografische Atlas Gemeentearchief Vlissingen) Ter illustratie volgen er een aantal passa ges, willekeurig gekozen: Jaarverslag 1903: Voorts werd na het ver schijnen van het geschiedkundig werk 'De Westpoort' een vijftigtal exemplaren van het tweede deel van dit werk voor rekening dei- Oudheidskamer aangekocht en zijn deze voor het grootste deel verzonden naar ver schillende hotels en sociëteiten, zoowel te Vlissingen als te Middelburg, zoomede aan de directies van diverse stoombootdiensten, ten einde de aandacht op de Oudheids kamer te vestigen en tot bezoek op te wek ken. Van deze instellingen is dankbetuiging ontvangen voor de toegezonden exempla ren en wij mogen de hoop koesteren, dat deze reclame niet zonder vrucht zal zijn. Jaarverslag 1904: Aan het onderhoud van het gebouw werd voldoende zorg besteed. De vocht, onze kwaadste vijand, werd door de goede zorg van onzen conciërge met kracht bestreden. Jaarverslag 1906: Het totaal aantal bezoe kers bedroeg 571, tegenover 244 in 1905. Wij mogen ons in die uitkomst verblijden en het is het motief geworden om op alle vier de entreedagen het toegangsgeld op 10 cent te stellen. Voor zoover de handteekeningen in het gastenboek dit aanwijzen, leverde Enge land 7, Frankrijk 10, België 35, Duitsland 2, Boheme 1, Polen 1, Siberië 1, Paramaribo en H.-Amerika 2 bezichtigers. Onder de bezichtigers bevonden zich 3 lee raren MO, 9 onderwijzers, 1 professor, 6 studenten, 2 artisten, 1 secretaris, 2 nota rissen, 2 ambtenaren, 1 kantonrechter, 1 musicus, 4 loodsen, 3 gezagvoerders, 2 bouwkundigen, 3 aannemers, 1 schilder, 1 gepensioneerd majoor. Hieruit blijkt dat de wetenschappelijke belangstelling groot is._ Jaarverslag 1911: voor het goed conserve ren is de vochtige toren uit den aard der zaak zeer ongeschikt, zoodat verschillende zaken ook pas aangekocht of geschonken, in het Stadhuis bewaard moeten worden, wat niet de eigenlijke bedoeling ervan is. Jaarverslag 1913: moest het vorige jaar we derom gewezen worden op de slechte berg ruimte van de Oudheidkundige Verza meling, dit jaar kwam er een belangrijke verbetering doordat de gemeente ten be hoeve van deze en van het oud-Archief van Mevr. De Wed. Van den Broek - v.d. Os te 's Gravenhage de beschikking kreeg over het perceel Bellamypark 19. Deze kapitale bo venwoning biedt een groote ruimte voor het plaatsen en rangschikken der voorwerpen van de verzameling en verdient dan ook den naam: Stedelijk Museum. 6 Den Spiegel

Den Spiegel | 2002 | | pagina 8