Bezoek aan de Oudheidskamer in 1890 (Uit C.P.l. Dommissie, De Oudheidskamer te Vlissingeu) Het bezoek, dat de Oudheidskamer in den eersten tijd na hare oprichting ten deel viel, was niet gering, vooral toen zij enkele da gen ter bezichtiging werd gesteld tegen een entree van 0,10 per persoon. De indruk, dien de bezichtiging der ver schillende voorwerpen etc. bij de bezoekers naliet, was over het algemeen gunstig, vooral, waar men in het oog hield het jeug dig bestaan der Kamer en de omstandig heid, dat door het bombardement van het jaar 1809 vele belangrijke documenten en voorwerpen zijn verloren gegaan. Een vriend der Oudheidskamer schreef over een aan haar gebracht bezoek het vol gende: Wij aarzelen niet te bekennen, dat wij aan genaam verrast werden, toen wij de on langs opgerichte en voor het publiek toe gankelijk gestelde Oudheidskamer te Vlissingen bezochten. Wij durven de Kamer gerust aanbevelen, want men zal daar tal van zaken vinden, die interesseeren zullen, wanneer men in het verleden van Vlissingen belang stelt. Wanneer men de Oudheidskamer binnen treedt en zich alsdan naar rechts wendt, dan komt men voor een muur te staan, die bedekt is met teekeningen en gravuren, die diverse gedeelten van Vlissingen uit ver schillende tijden voorstellen. April 2002 Te midden dier voorstellingen, aanschou wen wij de portretten van waardige repre sentanten uit een helden- en glorie-tijdperk van Zeeland. De portretten van De Ruyter en van de Evertsen, versieren daar den wand. Iets verder zijwaarts, vinden wij het conter- feitsel van een voormaligen burgemeester van Vlissingen, den heer J.J. Becker. Doorgaande, passeeren wij eenige op den vloer der Kamer geplaatste fraaie orna menten van steen, die oudtijds gediend hebben, om er gevels van aanzienlijke ge bouwen mede te versieren en stuiten wij op een in een hoek hangend bezienswaardig wapen bord. Naast dit wapenbord treffen wij eene groo- te kast aan, waarin eene menigte voorwer pen, als kruiken, potten, tegels, snijwerk enz. zijn gerangschikt. De kast voorbij gaande, ontdekken wij enkele platen en teekeningen, waartusschen het portret van den vice-admiraal Gobius, en waaronder eenige fraaie ijzeren schoorsteenplaten staan. Op den schoorsteenmantel is de buste in gips van De Ruyter geplaatst, juist tegeno ver het portret van dien zeeheld. Behalve eene plaat, waarop wapenen en kostbaarheden, indertijd aan De Ruyter toebehoorende, afgebeeld zijn, hangt ook nog boven de buste eene schilderij, die ons aan den noodlottigen zeeslag herinnert, die in 1676 in het gezicht van den berg Etna werd geleverd. Op de schilderij wordt het oogenblik voor gesteld, waarop De Ruyter, verbonden en ondersteund door zijne wakkere matrozen, voortgaat het gevecht te leiden. Hoe gebrekkig de uitvoering ook mag zijn. toch wekt deze schilderij bij den beschou wer gedachten op, die terugvoeren naar De Oudheidskamer in het Van Dishoeckhuis aan de Houtkade, ca. 1890 (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) 21

Den Spiegel | 2002 | | pagina 23