Kom kijken in het muZEEum tijdens het Museumweekend! den tijd, toen de stem van Nederland nog in Europa gehoord werd. De zee en Vlissingen zijn één. Wij werden er aan herinnerd door een viertal schilderijen op het portaal, dat men over moet om in de Oudheidskamer te komen. Wij werden er aan herinnerd in de Oudheidskamer zelve. Uit een artistiek oogpunt beschouwd, naar het uiterlijk te oordelen, heeft hetgeen wij daar aanschouwden, en aireede hierboven opsomden, niets treffends. Het krijgt alleen beteekenis, wanneer het licht der historie er over schijnt, of wanneer het in verband met het verledene beschouwd wordt. Maar dan verlangt het ook eene groote waarde niet alleen voor den Oudheid kenner, maar ook voor allen, die hun va derland liefhebben. Voor hen zijn de eenvoudige portretten, waar wij op wezen, de voorstellingen van grootsche figuren, die geen dichterlijke phantasie op een verheven voetstuk plaat ste en een lauwer om de slapen vlocht, maar die door hetgeen zij voor het Vaderland gedaan hebben, aanspraak kun nen maken op de hulde van tijdgenoot en nakomeling. Alles herinnert ons hier aan de zee, onder anderen het beeld van Neptuntus, dat eer tijds op de Beursbrug prijkte en thans in de Oudheidskamer eene waardige plaats vindt. Het ligt niet in ons plan, om al de voorwer pen, die zich hier bevinden, op te noemen, laat staan te beschrijven, wij geven alleen, al is 't ook vluchtig, den indruk weder, die een en ander op ons maakte. Naast het beeld van den zeegod zien wij nog een paar kolossale bommen, die ons van 1809 spreken, vreedzaam bij elkander liggen. Daarboven ontwaren wij schilderij en en wapenborden en ter linkerzijde tus- schen de vensters van het vertrek eene zuil, waarop de buste van den door ons reeds genoemden burgemeester Becker. De buste is als het ware geëncadreerd door teekeningen van oude Vlissingsche gebou wen, welke teekeningen het penant, waar voor de buste geplaatst is, bedekken. Aan den voet der zuil staat een door J.F. Brouwenaar gemodelleerd Herculesbeeld. Wij zijn nu de Kamer rondgegaan en heb ben nog alleen maar te observeeren, wat in het midden daarvan geplaatst is. daar vin den wij: last not least, eene vitrine, waarin aan de eene zijde eene belangrijke verza meling van brieven, verschillenden schrif turen en wapenboeken, en aan den ande ren kant eene bezienswaardige collecte van gilde-, gedenk- en prijspenningen te zien zijn. Zeer voldaan verlaten wij de Kamer, na de gebruikelijke inschrijving in een keurig in gebonden, daartoe bestemd en op een an tiek tafeltje liggend boek. Op 13 en 14 april vindt het Nationaal Museumweekend plaats. Cl bent op beide dagen welkom in het muZEEum aan de Nieuwendijk in Vlissingen. Hoewel er in april volop gewerkt wordt aan de inrichting van het muZEEum bieden wij geïnteresseerden de mogelijkheid alvast een kijkje te komen nemen. Op zaterdag en zondag, van 13.00 tot 16.00 uur, zijn er op elk heel uur voor maximaal 20 personen twee rondleidingen met een gids gepland. G hoeft zich niet van te voren op te geven. Toegang is gratis. Kinderen vanaf 6 jaar. Gezien de verbouwing dient u goed ter been te zijn. Graag tot ziens op de 13e of 14e! 22 Den Spiegel

Den Spiegel | 2002 | | pagina 24