1 1 Andere Tijden In juli 1787 was er oproer in Vlissingen. Er waren al eerder rellen geweest (evenals in Middelburg, waar een half dozijn doden viel), die begonnen waren met de Wilhel- musdeun op de klokken van de Jacobskerk en men had een paar mannen gedwongen met een oranje vlag op een kanon te zitten dat onder flink gejoel door de stad werd ge sleept. Er sneuvelden die dag al veel ruiten. Deze keer was het erger. Het begon om een uur of tien 's avonds en het duurde meer dan een dag. Men plunderde zo'n 45 huizen van mensen waarvan men dacht dat ze niet prinsgezind waren, men sloeg de boel kort en klein of gooide spullen in de havens. Uiteindelijk maakte het stadsbestuur een eind aan de onlusten en vanuit Den Haag werd een paar maanden later een onder zoekscommissie ingesteld. Vijf leden van het stadsbestuur kregen hun ontslag. Onder hen was een zeker Nicolaas Lam- brechtsen, een gematigd patriot. Zijn wo ning was leeg-geplunderd en omdat hij nu niet veel meer in Vlissingen, waar hij gebo ren was, te zoeken had, vertrok hij naar Middelburg. Hij deed veel voor Zeeland en verrichtte veel studie naar de geschiedenis en de oudheden van Zeeland. Men noemde hem wel de ziel van het Zeeuwsch genoot schap der Wetenschappen, dat dankzij zijn werk en het bijeen brengen van boeken en oudheidkundige voorwerpen is blijven be staan. Je zou haast kunnen zeggen dat het vooral door hem is gekomen dat het Zeeuws Museum nu in Middelburg is ge vestigd. Bij het zien van het met veel elan vernieuwde Vlissingse museum en de treu rige situatie waarin het Zeeuws Museum nu verkeert, zou je haast willen dat de ge schiedenis anders was gelopen. (Het graf van Lambrechtsen is overigens in Ritthem, bij de kerk). Wim Hofman, schrijver en beeldend kunstenaar (Gemeentearchief Vlissingen, Historisch Topografische Atlas) It.VAD EN PEN STOK AR IS DER STAD VLISSIXr.EN. 8 Den Spiegel

Den Spiegel | 2002 | | pagina 10